Με Ντιγκινί και Γιουνές σκόρερ και εξαιρετικό Σιώπη ο Άρης διέλυσε τον Απόλλωνα και ξέφυγε στην μάχη της Ευρώπης

Επιβλητικός Άρη, που διέλυσε με 5-0 τον Απόλλωνα Σμύρνης και πλέον είναι το απόλυτο αφεντικό για την Ευρωπαϊκή έξοδο, ξεφεύγοντας απο τους διώκτες της για την μάχη της πέμπτης θέσης ενώ παράλληλα μείωσε στους 3 βαθμούς απο την τέταρτη θέση και τον Ατρόμητο.

Ο Ντιγκινί άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 8ο λεπτό, το οποίο είχε κερδίσει νωρίτερα ο Βέλεθ από τον Βαφέα, ενώ πέτυχε και δεύτερο τέρμα στο ματς στο 63ο λεπτό μετά από γύρισμα του Μαρτίνες. Ενδιάμεσα (54’), ο Τόνσο είχε γράψει το 2-0 με άψογο τελείωμα μετά από λάθος του Αγρόδημου, που τον έβγαλε άθελά του σε θέση τετ-α-τετ. Ο Γιουνές στο 81’ σκόραρε με καρφωτή κεφαλιά το 4-0, για να έρθει πέντε λεπτά μετά ο Φετφατζίδης να διαμορφώσει το τελικό 5-0.  Πέρα απο τους δύο πρώην παίκτες Πανθρακικου(Ντιγκινί) και Ξάνθης(Γιουνές) εκπληκτικός ήταν για άλλο ένα ματς ο Εβρίτης Μανώλης Σιώπης που είχε και 2-3 σουτ στην προσπάθεια του να βρει το πρώτο του γκολ

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 25ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Σάββατο 16 Μαρτίου

Αστέρας – Λαμία 0-0

Παναιτωικός – ΠΑΟΚ 1-2 (54′ Μπαίροβιτς – 64′ Βιεϊρίνια, 67′ Μάτος)

ΠΑΣ Γιάννινα – ΑΕΛ 0-0

Κυριακή 17 Μαρτίου

ΟΦΗ – Λεβαδειακός 2-0 (16′ Γιακουμάκης, 72′ Φερέιρα)

Ατρόμητος – ΑΕΚ 0-1 (85′ Αλμπάνης)

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 0-1 (53′ Γκερέρο)

Πανιώνιος – Ξάνθη 1-0 (75′ Μαξίμοβιτς)

Δευτέρα 18 Μαρτίου

Άρης – Απόλλων Σμύρνης 5-0 (8′ πεν., 63′ Ντιγκινί, 54′ Τόνσο, 81′ Γιουνές, 86′ Φετφατζίδης)