Photos: Στον τελικό της ΑΜ-Θ τα αγόρια του 3ου ΓΕΛ Ξάνθης με ανατροπή και νίκη επί της Δράμας!

Στον τελικό της Περιφέρειας Ανατολικής Μακεδονία και Θράκης θα βρεθεί για ακόμη μια χρονιά η περσινή πρωταθλήτρια ομάδα του 3ου ΓΕΛ Ξάνθης που κέρδισε με 50-42 την ομάδα του 2ου ΓΕΛ Δράμας

Στο παιχνίδι που έγινε στο κλειστό γυμναστήριο “Φίλιππος Αμοιρίδης” η ομάδα της Ξάνθης παρότι ξεκίνησε αρκετά καλά κλείνοντας την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 14-8, έχοντας τρομερή αστοχία στο δεύτερο οκτάλεπτο στο οποίο έχασαν με επί μέρους σκορ 3-14 βρέθηκαν να πηγαίνουν στο ημίχρονο πίσω στο σκορ με 17-22

Στο δεύτερο μέρος όμως η ομάδα της Ξάνθης μπήκε αποφασισμένη να φτάσει αυτή στον τελικό, και παίζοντας τρομερή άμυνα και τον Χρήστο Αμοιρά να σκοράρει τους 20 απο τους συνολικά 22 του πόντους, αλλά και σημαντικά τρίποντα των Τόλη Ρούμογλου και Παυλίδη η ομάδα του 3ου ΓΕΛ Ξάνθης κατάφερε να κλείσει αρχικά ισόπαλο το τρίτο οκτάλεπτο, και στο τέταρτο να κυριαρχήσει φτάνοντας σε μια σπουδαία νίκη.

Το εντυπωσιακό για την ομάδα της Ξάνθης είναι πως παρότι δεν βρέθηκαν και στην καλύτερη τους ημέρα, έχοντας μεγάλα ποσοστά απο άστοχα σουτ, κατάφεραν να βγάλουν χαρακτήρα και ενώ βρέθηκαν πίσω στο σκορ να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και να φτάσουν στη νίκη που τους στέλνει στον μεγάλο τελικό. Στον τελικό της Δευτέρας θα αντιμετωπίσουν στην Αλεξανδρούπολη το 4ο ΓΕΛ Αλεξανδρούπολης

Οκτάλεπτα: 14-8, 17-22(ημίχρονο), 32-32, 50-42(τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Παπαθεολόγου – Κακατσίδης

3ο ΓΕΛ ΞΑΝΘΗΣ: Παπανικολάου  8, Αμοιράς  22, Ρούμογλου Κ. 2, Παυλίδης  5(1), Μπουγιουκλού, Παπαϊωάννου, Καρανικολίδης 1, Ρούμογλου Απ. 3(1), Λάμπρογλου,  Χαραλαμπίδης 5(1), Καβουρτζικλής, Γκαγκαλίδης 4

2ο ΓΕΛ ΔΡΑΜΑΣ: Κουταλίδης 13(1), Κουτσίδης 15, Αποστολίδης 8(2), Σπυριδόπουλος Σπ. 2, Χατζηθεοδωρίδης, Σπυριδόπουλος Δ. 4(1), Ξηροσαββίδης, Κοσμίδης, Λενικάκης, Σαχινίδης, Κυριακίδης, Σπανδωνίδης