Ενενήντα λεπτά μακριά από τον δεύτερο συνεχόμενο Τελικό της η Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου!

Ενενήντα λεπτά μακριά από την δεύτερη συνεχόμενη παρουσία της σε Τελικό Κυπέλλου ΕΠΣ Θράκης βρίσκεται η Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου, που επικράτησε με 3-0 του Ορφέα Ξυλαγανής στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό.

Η ομάδα του Σπύρου Κουτσογιάννη κατάφερε να σπάσει την γκίνια και να επανέλθει στα νικηφόρα αποτελέσματα, μετά τις δύο συνεχόμενες απώλειες βαθμών που είχε στο πρωτάθλημα. Από την άλλη ο Ορφέας, που πραγματοποίησε την υπέρβαση φτάνοντας μέχρι τα ημιτελικά, θα διεκδικήσει πλέον τις όποιες ελάχιστες πιθανότητες του έχουν απομείνει στον επαναληπτικό, με το μυαλό των περισσότερων πάντως στην Ξυλαγανή, να είναι στο πρωτάθλημα και στην μεγάλη μάχη που έρχεται για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Η Δόξα προηγήθηκε σε ένα καίριο χρονικό σημείο της αναμέτρησης, ανοίγοντας το σκορ στην τελευταία φάση του ημιχρόνου με τον Κούτρα. Στο 82′ ο Αντρέου ήταν εκείνος που πέτυχε το 2-0, ενώ στις καθυστερήσεις του ματς, ο έτερος Κύπριος του συλλόγου, ο Κόσιης διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Χούσκογλου που είχε για βοηθούς τους Γκιόση και Τομαρά.