Ανατροπή στην ανατροπή και ήττα για τη Νίκη στο τάι μπρέικ

Την ήττα με 3-2 από την εξαιρετική τη φετινή σεζόν Ελπίδα Αμπελοκήπων στην έδρα της γνώρισε η Νίκη Αλεξανδρούπολης.

Η ομάδα του Έβρου βρέθηκε πίσω στο σκορ χάνοντας το 1ο σετ με 24-26 στις λεπτομέρειες, αλλά ήταν πολύ καλύ στη συνέχεια και έκανε την ανατροπή. Αρχικά ισοφάρισε σε 1-1 με 25-15 και στη συνέχεια πέρασε μπροστά με 2-1 με 25-20.

Οι Αμπελόκηποι όμως έφτασαν στη δική τους ανατροπή. Μέχρι τα μέσα του 4ου σετ η Νίκη ήταν θετική, αλλά από εκεί και μετά προχώρησε σε λάθη στην υποδοχή, με αποτέλεσμα η Ελπίδα να το πάρει με 21-25. Στο 5ο σετ τα κορίτσια του Γιάννη Ανδρεάδη βρέθηκαν να προηγούνται με 11-7, αλλά η ομάδα της Θεσ/νίκης επικράτησε τελικά 12-15 και έφυγε με τη νίκη από τη Θράκη, με τη Νίκη να παίρνει τελικά 1 βαθμό και να γνωρίζει 4η συνεχόμενη ήττα.

Τα σετ: 24-26, 25-15, 25-20, 21-25, 12-15.

Σύνθεση Νίκης: Καρακύκλα, Πεπόνη, Νικολαΐδου, Παπάζογλου, Παρισάκη, Φλαμουρίδου, λ- Λυμπεροπούλου (Ζυγερίδου).