Photos: Έκαναν το 1-1 οι Έφηβοι του Αρίωνα Ξάνθης με ΓΑΣ και πάμε για “τελικό” στην Κομοτηνή!

Σπουδαία εμφάνιση  για το Εφηβικό τμήμα του Αρίωνα Ξάνθης και νίκη με 66-47 επί του ΓΑΣ Κομοτηνή στο “Αλέξανδρος Μπαλτατζής”, με την πρόκριση για τα ημιτελικά να κρίνεται σε τρίτο ματς στην Κομοτηνή.

Οι δύο ομάδες έπαιξαν εξαιρετικά προσφέροντας ωραίο θέαμα στον κόσμο που γέμισε το κλειστό, δείχνοντας στο παρκέ και στο δεύτερο μεταξύ τους ματς πως πρόκειται για δύο εξαιρετικά ταλαντούχες ομάδες ικανές και οι δύο να φτάσουν πολύ ψηλά. Όμως μόνο μια θα πάρει την πρόκριση στο ματς που θα γίνει στις 2 Μαρτίου στην Κομοτηνή.

Το πρώτο μέρος ήταν ισορροπημένο με της δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί, και τους γηπεδούχους να “σοκάρονταΙ” απο τον πτώση του Αμοιρά που ευτυχώς για τον Αρίωνα δεν είχε κάτι και επανήλθε όντας μάλιστα ο κορυφαίος της ομάδας του. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα της Ξάνθης ήταν ανώτερη και με εξαιρετικές επιθέσεις αλλά και πολύ καλή άμυνα κατάφερε να χτίσει διαφορά 9 πόντων.

Όπως στο πρώτο έτσι και στο δεύτερο ημίχρονο το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο με της δύο ομάδες να τρέχουν επι μέρους σκορ 12-12 με τρομερή τακτική και εξαιρετικές άμυνες. Όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο οι ξανθιώτες έχοντας και την θερμή στήριξη συγγενών και φίλων βρήκαν λύσεις στην άμυνα του ΓΑΣ και κατάφεραν να φτάσουν σε μια άνετη στο φινάλε νίκη φτάνοντας μάλιστα την διαφορά στο  +19 και το τελικό 66-47.

Κορυφαίοι για τον Αρίωνα οι Αμοιράς, Ευσταθιάδης(φωτο πάνω), Μπουτζικούδης χωρίς πάντως να υστερήσει κανείς με σημαντική βοήθεια απο όλους τους παίκτες στην άμυνα. Απο τον ΓΑΣ το κουπί στο σκοράρισμα τράβηξαν οι Καραμανλής, Κάλτσος και Γκουτζελίδης

Διαιτητές: Παπαθεολόγου – Καλαϊτζής

Δεκάλεπτα: 13-13, 32-23(ημίχρονο), 44-35, 66-47(τελικό αποτέλεσμα)

ΑΡΙΩΝ ΞΑΝΘΗΣ(Χρ. Παπαδόπουλος): Παύλου 2, Δημητρόγλου 4, Αμοιράς  17(2), Μπουτζικούδης 10(2), Καλλίδης 3(1), Κοτζαμάνης, Χριστοφορίδης 8, Ευσταθιάδης  12, Βαλασίδης, Γκαγκαλίδης, Δεληγιάννης 4, Λάμπρογλου  6

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ(Δ. Πανταζής): Αντωνιάδης, Τσατλίδης 2, Καραμανλής  20(1), Μποζατζίδης, Κάλτσος  10(1), Στούπας, Λεπίδας, Κοπτόπουλος, Ιορδανίδης, Λαγαμτζής  6(1), Γκιουζελίδης  9, Ξανθόπουλος