Χρυσό στο… ρελαντί για Μπανιώτη, μια ανάσα απ’ το χάλκινο η Παπαϊωάννου!

Εξαιρετικές επιδόσεις και εμφανίσεις παρακολουθήσαμε το Σαββατοκύριακο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου που έλαβε χώρα στο ΣΕΦ.

Σπουδαίος για ακόμα μία φορά ήταν ο Κώστας Μπανιώτης! Ο Κομοτηναίος πρωταθλητής κατέκτησε την 1η θέση και το χρυσό μετάλλιο στο άλμα εις ύψος με 2.23. Την (εύκολη) νίκη του Μπανιώτη κάνει ακόμα πιο σπουδαίο το γεγονός ότι ο Θρακιώτης αθλητής το Σάββατο συμμετείχε σε μίτινγκ στη Σλοβακία και ήταν αρκετά κουρασμένος από το ταξίδι. Αξίζει να σημειωθεί ότι δοκίμασε και για όριο για το παγκόσμιο της Ντόχα, αλλά αυτό δεν ήρθε, με τον Μπανιώτη πάντως να δηλώνει αισιόδοξος ότι θα βρεθεί στο Κατάρ.

Μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε και η αθλήτρια του Διομήδη Ξάνθης Ευαγγελία Παπαϊωάννου που «άγγιξε» χάλκινο μετάλλιο. Κατέκτησε την 4η θέση στον τελικό της σφαιροβολίας με επίδοση 13.63.