Έφυγε χωρίς βαθμό απ’ την Αθήνα παρ’ ότι προηγήθηκε η Α.Ε.Κομοτηνής!

Το παιχνίδι απέναντι στην Α.Ε.Κ. στην Αθήνα, ήταν ενδεχομένως ένα απ’ τα τελευταία χαρτιά της Α.Ε.Κομοτηνής, ώστε να διεκδικήσει τις πιθανότητές της για την πρώτη 8αδα. Μετά και τη σημερινή ήττα με 3-1 σετ, η αποφυγή των πλέι-άουτ έγινε κάτι πάρα πολύ δύσκολο.

Η ομάδα του ηλία Κρεούζη μπήκε προετοιμασμένη και αποφασισμένη στο 1ο σετ και ακτάφερε να πάρει σχετικά νωρίς μία μικρή διαφορά 3 πόντων (7-10) εκμεταλλευόμενη λάθη των γηπεδούχων και επίθεση του Σβεφτσόφ. Με καλή υποδοχή και καλές επιλογές στην επίθεση, οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος, όταν η Α.Ε.Κ. πίεσε και μείωσε στον πόντο (19-20). Ο Φέρελ έκανε το 19-21, αλλά οι γηπεδούχοι με τον Στοΐλοβιτς και λάθος του Σβεφτσόφ έκαναν το 21-21. Ο Α. Δαλακούρας πήρε τον επόμενο πόντο, ο Στοΐλοβιτς έκανε λάθος μετά, με την Κομοτηνή να φτάνει στο +2 και να κάνει το 0-1 σετ με ακόμη δύο πόντους του Ουκρανού διαγώνιου.

Στο 2ο σετ η γηπεδούχοι προηγήθηκαν 9-7, αλλά η Κομοτηνή γύρισε τούμπα το ματς κάνοντας το 9-11 με πόντους των Χριστόφα, Δαλακούρα και Σβεφτσόφ.  Εντούτοις οι φιλοξενούμενοι δεν έδωσαν συνέχεια σ’ αυτό το σερί με την Α.Ε.Κ. να κατακτά συνεχόμενους πόντους για το 13-11. Οι γηπεδούχοι είχαν πολλες λύσεις στην επίθεση και πολυδιάστατο παιχνίδι, που τους επέτρεψε να φτάσουν εύκολα στο 1-1 (25-18).

Οι γηπεδούχοι όντας ανώτεροι σ’  όλους τους τομείς έφτασαν ακόμη πιο εύκολα στο 2-1, το οποίο κατέκτησε με 25-13, καθώς η Κομοτηνή αδυνατούσε να ακολουθήσει ακόμη και μετά την αλλαγή πασαδόρου (Μαρούλης αντί Δαλδαβερένη).

Στο 4ο σετ οι φιλοξενούμενοι σαφώς βελτιωμένοι συγκριτικά με το 2ο και το 3ο και βρέθηκαν να προηγούνται με 19-20 με τον Σβεφτσόφ. Με μεγάλο πρωταγωνιστή όμως τον Στοΐλοβιτς οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν την κατάσταση και έφτασαν στη νίκη.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Τσεπκινλής