Ένας παθιασμένος Εθνικός υπέταξε τον Φοίνικα στην Αλεξ/πολη σ’ ένα ματς θρίλερ!

Σ’ ένα συναρπαστικό παιχνίδι στην εξέλιξη του, με πολλές διακυμάνσεις στο σκορ των σετ, ο Εθνικός, αν και βρέθηκε με την “πλάτη στον τοίχο” στο τάι μπρέικ (10-12), αρνήθηκε να χάσει και έφτασε σε μία σπουδαία νίκη απέναντι στον Φοίνικα Σύρου με 3-2 σετ.

Ο Εθνικός προηγήθηκε με 2-0 σετ, έχοντας εξαιρετικό σερβίς (10 άσσοι στα δύο πρώτα σετ) και πολύ καλή καθοδήγηση επιθετικά απ’ τον “μαέστρο” Βλαχόπουλο. Ο Φοίνικας με σούπερ τον νέο διαγώνιο, τον αντικαταστάτη του Ντόκιτς, τον Φινλανδό Καϊσλάσαλο έφτασε στην ισοφάριση (2-2 σετ), όμως ο Εθνικός παρά το μομέντουμ που δεν ήταν με το μέρος του, έφτασε σε μία σημαντικά βαθμολογικά νίκη, με τον Μπενγκολέα να τελειώνει το παιχνίδι στο τέταρτο κατά σειρά ματς μπολ (18-16).

Στο 1ο σετ Εθνικός και Φοίνικας συμβάδιζαν στο σκορ στην αρχή, αλλά κάπου στα μέσα του οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με τον Γκμίτροβιτς στο σερβίς και έκαναν το 12-11, 15-11, με 3 σερί πόντους, μεταξύ αυτών 2 άσσοι του Σέρβου διαγώνιου. Ο Εθνικός δε πιέστηκε απ’ τους φιλοξενούμενους, αντίθετα συνέχισε να έχει καλό σερβίς και να χαλά την υποδοχή τους, ενώ η επιλογή Βλαχόπουλου να ξιοποιήσει σε πρώτο χρόνο τους δύο κεντρικούς του, αποσυντόνισε την ομάδα του Φοίνικα. Με πρώτο χρόνο του Τουράνγιανιν, ο Εθνικός πήρε το 1ο σετ (25-21).

Ίδια περίπου εικόνα και στο δεύτερο, με τον Εθνικό να έχει εξαιρετικό σερβίς και χάρη σε αυτό να καταφέρνει να ανοίξει την ψαλίδα στο σκορ. Στο 2ο σετ ήταν ο Αργεντινός Μπενγκολέα αυτός που με 3 συνεχόμενους άσσους και 1 ακόμη πόντο, μετέτρεψε το 3-3 σε 7-3. Αφού έφτιαξε τη διαφορά ο Εθνικός, δεν επέτρεψε στον Φοίνικα να τον προσεγγίσει στο σκορ και έφτασε στο 2-0 με το λάθος σερβίς του Εβάντρο (25-20).

Ο Εθνικός μπήκε καλά και στο 3ο σετ, αλλά δεν μπορούσε όπως είναι εύλογο, λόγω κούρασης αλλά και διαβάσματος του παιχνιδιού του απ’ τον αντίπαλο, να συνεχίσει την σχεδόν αψεγάδιαστη παρουσία του στο παρκέ. Το 11-10 υπέρ των γηπεδούχων, έγινε 11-13 για τον Φοίνικα με πρωταγωνιστή τον Καισλάσαλο και ο Φοίνικας μπήκε σε ρόλο οδηγού. Ο Μουστακίδης έκανε αλλαγή στον πασαδόρο του, ώστε να μεταβάλει το παιχνίδι της ομάδας του, αλλά και να ξεκουράσει τον Βλαχόπουλο, αλλά αυτό δεν στάθηκε ικανό να γείρει την πλάστιγγα στην πλευρά των γηπεδούχων, με τον Φοίνικα να μειώνει σε 1-2 σετ (20-25).

Με την ψυχολογία εμ το μέρος της η ομάδα του Ράτκο Παβλίσεβιτς μπήκε δυνατά στο 4ο σερ, στο οποίο απ’ την αρχή είχε τον ρόλο του οδηγού στο σκορ. Ο Εθνικός είχε κάποια ξεσπάσματα και μικρά σερί δεν μπήκε ποτέ στη διεκδίκηση του σετ, καθώς ο Φινλανδός διάγωνιος του Φοίνικα συνέχισε να είναι εξαιρετικός, ενώ ανέβηκε και ο Εβάντρο. Έτσι οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 2-2 (19-25) και έστειλαν το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί, ο Βλαχόπουλος επανήλθε στο παρκέ. ενώ η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη ανέκαμψε και μπήκε πιο συγκεντρωμένη. Το σετ πήγαινε πόντο-πόντο με τον Εθνικό να βρίσκεται μπροστά στην αλλαγή πλευράς (8-7), αλλά τον Φοίνικα με εξαιρετικό κρεσέντο του Καϊσλάσαλο (έφτασε τους 30 πόντους συνολικά) να κάνει το 10-12. Ο Εθνικός είχε νοοτροπία “refuse to lose” και επανήλθε με κορυφαίο τον Τουράνγιανιν που του έδωσε το πρώτο ματς πόιντ (14-13). Ο Φοίνικας και πάλι με τον Φινλανδό ισοφάρισε, κάτι που έκανε και στα επόμενα δύο ματς πόιντ του Εθνικού, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το σετ, στην 4η ευκαιρία που τους παρουσιάστηκε με πόντο του Μπενγκολέα (18-16).

Ο Εθνικός είχε το ματς εκεί που ήθελε, το είδε να στραβώνει, αλλά είχε τα ψυχικά αποθέματα να πάρει τελικά αυτός τη νίκη.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Ιωαννίδης