Καλός ο Εθνικός, έφυγε με τον βαθμό απ’ το Βραχάτι

Στο τάι μπρέικ κρίθηκε το ματς με τον Παμβοχαϊκό για τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης που ηττήθηκε με 3-2 σετ.

Οι παίκτες του Σάκη Μουστακίδη άφησαν καλές εντυπώσεις, πάλεψαν και τελικά έχασαν στις λεπτομέρειες το ματς από τον Παμβοχαϊκό, παίρνοντας έναν πολύτιμο βαθμό για τη συνέχεια.

Ο Εθνικός όπως είπε και ο προπονητής του κ. Μουστακίδης έκανε την πιο μαχητική εμφάνιση του στην εφετινή σεζόν, προηγήθηκε 2-1 σετ και διατήρησε πάντως το πλεονέκτημα σε περίπτωση που υπάρξει ισοβαθμία με τον Παμβοχαϊκό με συνολικούς πόντους 210-206. Οι ακρίτες αγωνίστηκαν με βασικό πασαδόρο τον Βλαχόπουλο που πήγε πολύ καλά. Με τον βαθμό που πήρε ανέβηκε στους 11 βαθμούς.

Ο Παμβοχαϊκός στο 1ο σετ μπήκε δυνατά και με υπεροχή στην επίθεση και τους Αμπράο, Γουάλαφ να μην κόβονται προηγήθηκε 16-10. Ο Εθνικός κατάφερε να ισοροπήσει και να μειώσει το σκορ μέχρι και στο -1 (24-23) με τους Μπενγκολέα, Τουράνιανιν αλλά ο Αμπράο έκλεισε το σετ 25-23.

Ο Εθνικός ανέβασε την πίεση στο σερβίς, βελτίωσε την υποδοχή του και πήρε τον έλεγχο στο 2ο σετ. Με τον άσσο του Μπενγκολέα ο Εθνικός άνοιξε για πρώτη φορά την διαφορά στο +3 (14-11) και όχι μόνο κράτησε τη διαφορά αλλά και την αύξησε με ρεσιτάλ του Αργεντινού ακραίου στην επίθεση κάνοντας το σκορ 23-18. Το σετ έκλεισε με επίθεση αλλά και άσσο του Τουράνιανιν 25-19.

Μάχη έγινε και στο 3ο σετ αλλά μετά τον 11ο πόντο ο Παμβοχαϊκός με τον Δημητριάδη σε κέφια σε πάσα και σερβίς ξέφυγε 14-11. Το 21-19 για τον Παμβοχαϊκό έγινε 22-21 για τον Εθνικό με ένα εντυπωσιακό σερί 3-0 από κόντρα επιθέσεις. Ο Γκλαντστόουν ισοφάρισε 23-23 αλλά ο Μπενγκολέα και ο Ριζόπουλος έκαναν το 25-23 και έδωσαν προβάδισμα για τον Εθνικό 25-23.

Στο 4ο σετ ο Παμβοχαϊκός έβγαλε δύναμη και πάθος και έδειξε αποφασισμένος να πάρει κάτι θετικό από τον αγώνα. Κινήθηκε ακόμα πιο γρήγορα στο φιλέ και με πρωταγωνιστή τον Γουάλαφ προηγήθηκε 15-12. Το +3 διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του σετ 25-22 και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο 5ο σετ.

Στο τάι μπρέικ Γουάλαφ και Αμπράο έδωσαν προβάδισμα στον Παμβοχαϊκό με 7-5 και αυτό ήταν αρκετό να διατηρηθεί μέχρι το τέλος καθώς ο Αμπράο ήταν… άπαιχτος, οι παίκτες του Κώστα Δεληκώστα ήταν αλάνθαστοι και πήραν τη νίκη με 15-13.

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Κουτσούλας.