Δούλεψαν για τη Ξάνθη οι αντίπαλοί της! Σταθερά εντός 5αδας ο ΑΟΞ!

“Κουτί” ήρθαν στη Ξάνθη τα κυριακάτικα αποτελέσματα της Super League, καθώς δε κέρδισαν οι ανταγωνιστές της για μία θέση στην 5αδα. Τόσο ο Παναθηναϊκός, όσο και ο Άρης, είχαν ανεπιτυχή αποτελέσματα, με συνέπεια με την ολοκλήρωση της 18ης αγωνιστικής η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς να παραμένει εντός 5αδας, ισοβαθμώντας στους 24β. και την 5η θέση με τον Παναθηναϊκό.

Οι “πράσινοι” αν και το ματς ξεκίνησε γι’  αυτούς καλύτερα απ’  όσο θα μπορούσαν να φανταστούν με τη Λάρισα να μένει με 10 ποδοσφαιριστές απ’  το 1ο λεπτό 9αποβολή Γκοΐκοβιτς) και το γκολ-πέναλντι του Μακέντα στο 3ο λεπτό, εντούτοις δεν μπόρεσαν να πάρουν τους 3 βαθμούς της νίκης, με τον Ντέλετιτς να ισοφαρίζει με ωραία ενέργεια στο 54′.

Η άλλη ομάδα που θα μπορούσε να προσπεράσει τη Ξάνθη ήταν ο Άρης, τον οποίο υποδέχεται η ομάδα της Θράκης την ερχόμενη Πέμπτη στα Πηγάδια. Οι Θεσσαλονικείς, ηττήθηκαν στη Λειβαδιά με το γκολ του Μαρκόφσκι στο 38′ να κρίνει την αναμέτρηση.

Ο πρωτοπόρος και μεγάλο φαβορί για τον φετινό τίτλο ΠΑΟΚ, προσέθεσε ακόμη μία νίκη, κατατροπώνοντας τον ΟΦΗ στην Τούμπα με 4-0 με 2 γκολ του Ακπόμ και δύο εκ Βραζιλίας  (Μάτος, Ζαμπά).

Τη καταδίωξη του ΠΑΟΚ συνεχίζει ο Ολυμπιακός, ο οποίος πέρασε με διπλό απ’ την Τρίπολη σημειώνοντας ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο (Φορτούνης 28′, 50 Χριστοδουλόπουλος).

Στη Λαμία, σ’  ένα συναρπαστικό ματς, η τοπική ομάδα υπέταξε τον Ατρόμητο, ανατρέποντας το 0-1 (Κουλούρης 47′) με εύστοχη εκτέλεση πέναλντι του Μπαράλες στο 78′. Νωρίτερα στο 49 οι γηπεδούχοι είχαν ισοφαρίσει με τον Τομάς στο 49′.

*** Η ΑΕΚ έχει τιμωρηθεί με -3 βαθμούς

Τα κριτήρια διαβάθμισης: 1) Βαθμοί στα παιχνίδια των ομάδων που ισοβαθμούν 2) Διαφορά τερμάτων στα παιχνίδια των ομάδων που ισοβαθμούν 3) Διαφορά τερμάτων συνολικά 4) Καλύτερη επίθεση συνολικά 5) Καλύτερη άμυνα συνολικά 6) Μπαράζ σε ουδέτερο γήπεδο (μόνο για να κριθεί ο πρωταθλητής, οι ομάδες που θα υποβιβαστούν, ή οι ομάδες που θα συμμετάσχουν σε διεθνείς διοργανώσεις) 7) Κλήρωση.