Σκόραρε ξανά ο Μάνταλος στη νίκη της ΑΕΚ, 5αδα έπιασε η Ξάνθη! Η βαθμολογία της Super League!

Κατάφερε να μη χάσει η Ξάνθη στο Αγρίνιο κόντρα στον Παναιτωλικό και έτσι άφησε κάτω της στη βαθμολογία τον αντίπαλό της, πιάνοντας ταυτόχρονα 5άδα. Η ΑΕΚ με γκολ του αρχηγού Μάνταλου, πήρε την τρίτη της σερί νίκη το 2019 με τον Μαρίνο Ουζουνίδη να κερδίζει πόντους. Νίκη και για τον ΠΑΣ Γιάννενα κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης.

Η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς, ο οποίος είχε να αντιμετωπίσει αρκετά προβλήματα, στάθηκε όρθια χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα στο Αγρίνιο, αποσπώντας λευκή ισοπαλία.

Στη Νέα Σμύρνη η ΑΕΚ ευτύχησε να προηγηθεί και πάλι σχετικά νωρίς με τον Μάνταλο στο 14ο λεπτό. Στη φάση ο αρχηγός της Ένωσης, κοντρόλαρε πάντως τη μπάλα με το χέρι, όπως φάνηκε μετά από αρκετά ριπλέι, στη μεταβίβαση του Πόνσε, στο όμορφο 1-2 που έπαιξε με τον Αργεντινό. Οι πρωταθλητές στη συνέχεια διαχειρίστηκαν το ματς, με τον Ουζουνίδη να πανηγυρίζει ακόμη ένα γκολ της ομάδας του στο τέλος, με τον Πόνσε να διαμορφώνει το τελικό σκορ. Ο Εβρίτης τεχνικός πάντως, παρά τη τρίτη συνεχόμενη νίκη της ομάδας του, τόνισε πως αυτή δεν ήρθε μέσα από καλή εμφάνιση, χαρακτηρίζοντας τη νίκη πάντως “πολύ σημαντική”.

Στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 18ης αγωνιστικής, ο ΠΑΣ Γιάννενα επικράτησε 1-0 στους “Ζωσιμάδες” του Απόλλωνα Σμύρνης με γκολ του Μάνου στο 6ο λεπτό.

*** Η ΑΕΚ έχει τιμωρηθεί με -3 βαθμούς

Τα κριτήρια διαβάθμισης: 1) Βαθμοί στα παιχνίδια των ομάδων που ισοβαθμούν 2) Διαφορά τερμάτων στα παιχνίδια των ομάδων που ισοβαθμούν 3) Διαφορά τερμάτων συνολικά 4) Καλύτερη επίθεση συνολικά 5) Καλύτερη άμυνα συνολικά 6) Μπαράζ σε ουδέτερο γήπεδο (μόνο για να κριθεί ο πρωταθλητής, οι ομάδες που θα υποβιβαστούν, ή οι ομάδες που θα συμμετάσχουν σε διεθνείς διοργανώσεις) 7) Κλήρωση.