Μεγάλη νίκη κορυφής για τα κορίτσια του Ερμογένη Ξάνθης κόντρα στην Γαία Δράμας(+pics)

Με σπουδαία εμφάνιση και νίκη επί της Γαία Δράμας έδωσε συνέχεια στη νίκη με την ΑΕ Κομοτηνής ο Ερμογένης Ξάνθης, που στο μοναδικό ματς που έγινε στο γυναικείο πρωτάθλημα επικράτησε με 3-1 σετ της Γαίας και πάτησε κορυφή στον Δυτικό όμιλο της ΕΣΠΕ-ΘΡ.ΑΝ.ΜΑΚ

Τα κορίτσια του Γιώργου Τερζόγλου πραγματοποίησαν τρομερή εμφάνιση με μεγάλη ενέργεια στο παιχνίδι τους και αποφασιστικότητα στο σέρβις και στις άμυνες που έβγαλαν, καταφέρνοντας μια πολύ μεγάλη νίκη απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα όπως αυτή της Γαία που υπέστη την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα.

Στο ματς που έγινε στο ΔΑΚ Ξάνθης οι παίκτριες του Ερμογένη έδειξαν απο το πρώτο κιόλας σετ πως ήταν αποφασισμένες για τη νίκη, με τα δύο πρώτα σετ να πηγαίνουν εξαιρετικά, ενώ και στο τρίτο σετ η ομάδα της Ξάνθης ήταν αυτή που είχε τα ηνία φτάνοντας μάλιστα να προηγείται 21-18 όμως ένα πολύ καλό διάστημα της φιλοξενούμενης ομάδας τους ώθησε στην ανατροπή και  νίκη του τρίτου σετ. Η αντίδραση όμως των κοριτσιών του Ερμογένη ήταν εξαιρετική και με όπλο το σέρβις αλλά και καλές αντιδράσεις στο σέρβις των Δραμινών έφτασε στη νίκη στο  τέταρτο σέτ και μια πολύ μεγάλη νίκη που της φέρνει μετά απο 6 αγωνιστικές όχι απλά σε θέση πρόκρισης αλλά και στην κορυφή της βαθμολογίας, δίνοντας συνέχεια στα μεγάλα αποτελέσματα μετά τη νίκη με την έτερη διεκδικήτρια της πρόκρισης ΑΕ Κομοτηνής

Τα σετ: 25-21, 25-20, 22-25, 25-20(3-1)

ΕΡΜΟΓΕΝΗΣ ΞΑΝΘΗΣ: Σαββάογλου, Ρεκάρη(λ),Κωφίδου, Ελευθεριάδου, Ξενιτίδου, Πάντου(λ), Μακρή, Τόλα Δ., Παπαδοπούλου, Γκοντόλια, Τόλα Α., Μαχαίρα

ΓΑΙΑ ΔΡΑΜΑΣ: Μιχαηλίδου, Τουτούνη(λ), Σκευά, Πασχάλη, Ελευθεριάδου Α.(λ), Καππά, Σταυρινάκη, Κεραμιτσοπούλου, Καραϊσάρη, Χιντζίδου, Στάμου, Αμβροσιάδου, Παλλικάρη, Θεοδωρίδου

Με αυτή τη νίκη και έχοντας πλέον όλες οι ομάδες παίξει 6 αγωνιστικές η βαθμολογία διαμορφώνεται ως εξής:

1. Ερμογένης  10(3-2, 12-8σετ)

2. Γαία Δράμας  8(3-1, 10-5σετ)*