Απογοήτευσε στη Θεσσαλονίκη και έχασε απ’ τον Ηρακλή ο Εθνικός

Την ήττα με 3-0 σετ από τον Ηρακλή εκτός έδρας γνώρισε στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Volley League ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης.

Το 2019 και ο β’ γύρος του πρωταθλήματος δεν άρχισαν καλά για τους Εβρίτες που δεν παρουσιάστηκαν καθόλου καλοί κόντρα στον «γηραιό» και η ήττα ήταν αναπόφευκτη.

Ο Ηρακλής σημείωσε την τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα και ανέβηκε στους 13 βαθμούς, αφήνοντας στους 10 τον Εθνικό, ενώ απέκτησε και το προβάδισμα σε περίπτωση ισοβαθμίας καθώς οι ακρίτες στην έδρας του είχαν νικήσει τον μεταξύ τους αγώνα με 3-2 σετ.

Η παρουσία του Μαυροβουνιώτη βοήθησε τα μέγιστα στην υποδοχή αλλά και στην επίθεση με τον Κώστα Προύσαλη να ανεβάζει ταχύτητες και να βγάζει τους συμπαίκτες του χωρίς μπλοκ. Δεν είναι τυχαίο πως ο Εθνικός έκανε μόλις 3 τελειωμένα μπλοκ έναντι 13 του Ηρακλή που πραγματικά έδειξε μεταμορφωμένος ενόψει του Β΄γύρου.

Ο Ηρακλής σε όλο τον αγώνα είχε τον έλεγχο στο σκορ και δεν απειλήθηκε. Από την αρχή του 1ου σετ με καλό μπλοκ από Φέργκιουσον προηγήθηκε 6-2. Ακολούθησε ρεσιτάλ του Μαυροβουνιώτη στο σερβίς και με δύο άσσους αλλά και καλά σερβίς άνοιξε το σκορ στο 15-7. Η διαφορά συντηρήθηκε και με μπλοκ και επίθεση από τον Κλίντι Ρίου το σετ έκλεισε άνετα 25-15.

Ιδια εικόνα και στο 2ο σετ με την διαφορά πως ο Εθνικός στο ξεκίνημα πήρε μικρό προβάδισμα στο σκορ χάρις τον Μπενγκολέα μέχρι και το 13-11, αλλά ο Ηρακλής με σερί 4-0 σε μπλοκ και επίθεση προσπέρασε 15-13 και διατήρησε το +2. Ο Μαυροβουνιώτης με επίθεση και ο Φέργκιουσον με μπλοκ αλλά και ο Αρμενάκης με κόντρα άνοιξαν το σκορ στο 21-16 και το σετ έκλεισε 25-20.

Η μεγάλη ανατροπή έγινε στο 3ο σετ όπου ο Εθνικός μπήκε πιο δυνατά και με το σερβίς και την καλή άμυνα γύρισε σε κόντρα επιθέσεις. που του έδωσαν προβάδισμα με 12-9 αλλά και 16-11. Ο Ηρακλής ήταν αποφασισμένος για το τρίποντο και κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να προσπεράσει 21-20. Το σετ έκλεισε με επίθεση του Κλίντι και ο Ηρακλής πήρε το πολύτιμο τρίποντο.

Διαιτητές: Θεμελής, Γεωργιάδης.