Κυρίαρχος στο ντέρμπι της Θράκης ο Εθνικός Αλεξ/πολης!

Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης επικράτησε της Α.Ε.Κομοτηνής με 0-3 σετ μέσα στην έδρα της, μετατρέποντας σε παράσταση για έναν ρόλο το ντέρμπι της Θράκης με το οποίο έπεσε η αυλαία του πρώτου γύρου. Στην τελευταία θέση η Κομοτηνή, βήμα 8αδας για Εθνικό!

Πιο αποφασιστικός μπήκε ο Εθνικός στην έναρξη της αναμέτρησης και επέβαλλε πλήρως το παιχνίδι του. Οι φιλοξενούμενοι “έχτισαν” από νωρίς ένα σημαντικό προβάδισμα. Ο Ηλίας Κρεούζης προσπάθησε να αλλάξει το μομέντουμ με τα τάιμ άουτ που πήρε στο 11-15 και το 11-17 αντίστοιχα, αλλάζοντας παράλληλα τον έναν ακραίο (Καβαρατζής στη θέση Κώστα Δαλακούρα), αλλά ο Εθνικός συνέχισε να κυριαρχεί σε όλους τους τομείς και έφτασε στο 0-1 σετ (18-25).

Η Κομοτηνή προηγήθηκε για πρώτη φορά στο δεύτερο σετ (3-2) με Ανέστη Δαλακούρα στο σερβίς. Με το σκορ στο 4-2 έγινε η φάση που προκάλεσε τις αντιδράσεις των γηπεδούχων. Οι παίκτες της Α.Ε.Κομοτηνής ζήτησαν αντένα με τον διαιτητή Ιωαννίδη να δίνει τον πόντο στον Εθνικό μετά από υπόδειξη του επόπτη Σταματόπουλου για επαφή του Κώστα Δλακούρα. Ο Εθνικός, αφού μείωσε σε 4-3, στην επόμενη φάση πέρασε μπροστά, αφού πήρε τον επόμενο πόντο και ο Κ. Δαλακούρας είδε την κόκκινη κάρτα του Ιωαννίδη για διαμαρτυρία. Οι φιλοξενούμενοι αύξησαν τη διαφορά με τον Μπενγκολέα στη θέση του σερβίς (5-9). Ο Κρεούζης ανακάτεψε την τράπουλα περνώντας τον Ανδρεάδη στη θέση του Νουράνγκουα, κίνηση που βοήθησε την Α.Ε.Κομοτηνής στην εξέλιξη της αναμέτρησης. Ο Αλεξανδρουπολίτης διαγώνιος απ’ τη θέση του σερβίς “έτρεξε” ένα μεγάλο σερί, με την Α.Ε.Κομοτηνής να επιστρέφει απ’ το -6 (14-20) και να ισοφαρίζει (20-20). Στη φάση της ισοφάρισης διαμαρτυρήθηκαν έντονα ομάδα, προπονητές, αλλά και διοίκηση του Εθνικού. Οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά 21-20, αλλά ο Εθνικός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Οι παίκτες του Μουστακίδη έκαναν ανατροπή στην ανατροπή της Κομοτηνής και πήραν ένα πολύ καθοριστικό σετ για την έκβαση του ματς (23-25).

Με την πλάτη στον τοίχο η Κομοτηνή, ξεκίνησε δυνατά στο τρίτο σετ και με τον πόντο του Κ. Δαλακούρα έκανε το 8-5. Στη φάση αυτή οι παίκτες του Εθνικού διαμαρτυρήθηκαν για αουτ, αλλά ο Μουστακίδης και ο Βλαχόπουλος με ιπποτική κίνηση, υπέδειξαν στους υπόλοιπους πως ήταν σωστή η υπόδειξη βοηθού και διαιτητή.  Με Τουράνιανιν απ’ τη θέση του σερβίς ισοφάρισε ο Εθνικός (16-16) με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το 18-18. Ο Εθνικός έκανε το 18-20 με τον Κρεούζη να ζητά τάιμ άουτ, αλλά να μην κατορθώνει να μεταβάλει  τη ροή του παιχνιδιού.Οι φιλοξενούμενοι πιο ήρεμοι και πιο παθιασμένοι έφτασαν στη τελική νίκη παίρνοντας και το τρίτο σετ με 21-25.

Διαιτητές: Ιωαννίδης, Θέμελης.

Επόπτες: Σταματόπουλος, Τονονίδης.

ΜΓΣΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Κρεούζης): Δαλακούρας Κ. 6 (6/16 επ., 100% υπ. – 75% άριστες), Μαρούλης 1 (1 άσσος), Ρενάν 7 (4/8 επ., 3 μπλοκ), Δαλακούρας Α. 9 (9/23 επ., 32% υπ. – 16% άριστες), Μουράνγκουα 7 (6/23 επ., 1 μπλοκ), Χριστόφας 8 (4/9 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Αρχοντούδης (λ, 45% υπ. – 14% άριστες), Μπανιώτης (λ, 67% υπ. – 56% άριστες), Ανδρεάδης 1 (1 άσσος), Καβαρατζής (50%υπ.).

ΜΓΣ ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Στρούγκαρ 1 (1 άσσος), Μπενγκολέα 11 (7/22 επ., 4 άσσοι, 54% υπ. – 23% άριστες), Γκμίτροβιτς 16 (13/29 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τουρανιάνιν 7 (4/7 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Στίγγας 13 (7/9 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Ριζόπουλος 1 (1/8 επ., 100% υπ. – 100% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 55% υπ. – 29% άριστες), Νικολακάκης.

Τα σετ: 18-25, 23-25, 21-25