Με Κουμεντάκη & Δαρίδη προκρίθηκε στον τελικό του League Cup ο Ολυμπιακός, 3-1 τον ΠΑΟΚ του Τζούριτς

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον ΠΑΟΚ με 3-1 σετ στο νοκ άουτ ημιτελικό του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς και προκρίθηκε στους διπλούς τελικούς που θα γίνουν 23 και 26 Ιανουαρίου 2019 και θα έχει αντίπαλο τον Φοίνικα. Ο πρώτος αγώνας θα γίνει στη Σύρο και ο δεύτερος στο Μελίνα Μερκούρη.
Οι Ραφαήλ Κουμεντάκης & Άκης Δαρίδης ήταν αυτοί που αγωνίστηκαν από τους Εβρίτες του Ολυμπιακού, ενώ ο Δημήτρης Τζούριτς έπαιξε από πλευράς ΠΑΟΚ.

Το επόμενο ραντεβού του Ολυμπιακού με τον ΠΑΟΚ ανανεώθηκε για το προσεχές Σάββατο στο «Παλατάκι» για το ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής της Volley League.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 1-0 σετ με πρωταγωνιστές τον Δημήτρη Τζούριτς και τον Ντίμα Φιλίποφ που επέστρεψαν για πρώτη φορά στο Ρέντη μετά την αποχώρηση τους από τον Ολυμπιακό. Μαζί με τον Χιμένες βασικό ακραίο και το Νικήτα Εφραιμίδη λίμπερο αιφνιδίασαν τον Ολυμπιακό κι έτσι ο ΠΑΟΚ με καλή εμφάνιση πήρε το 1ο σετ. Στη συνέχεια, όμως, ο Ολυμπιακός ισορρόπησε την υποδοχή του και με πρωταγωνιστή τον Φινλανδό πασαδόρο του Εμι Τερβαπόρτι αλλά και εντυπωσιακό σερβίς δημιούργησε προβλήματα στην υποδοχή του ΠΑΟΚ και κυριάρχησε στα υπόλοιπα τρία σετ. Ο Σμιτ και Ράουβερντινκ σήκωσαν το βάρος της επίθεσης, ενώ ο Μπέμε κυριάρχησε σε σερβίς και μπλοκ.

Ο ΠΑΟΚ με την παρουσία του Τζούριτς και του Χιμένες στη βασική 6αδα αλλά, το πολύ καλό σερβίς του πρώτου και του Φιλίποφ πήρε τα ηνία του αγώνα. Το σερβίς του Τζούριτς άνοιξε δρόμο για σερί 3-0 που με το «καλημέρα» έδωσε διαφορά 6-2 η οποία διατηρήθηκε σε όλο το σετ καθώς οι όποιες προσπάθειες του Ολυμπιακού να κάνει ανατροπή αντιμετωπίστηκαν με επιτυχία από τον δικέφαλο. Ο Ολυμπιακός μείωσε 11-10, αλλά ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 13-10 με Σαφράνοβιτς και μπλοκ Τακουρίδη o oποίος κέρδισε μεγάλες και πολλές μονομαχίες ακόμα και από το Μπέμε. Οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν 18-16 με τον Σμιτ αλλά ο ΠΑΟΚ με το σερβίς του Φιλίποφ και τις κόντρες του Τζούριτς έκανε το 21-16. Στο 23-19 για τον δικέφαλο ο Τζούριτς έχασε κόντρα επίθεση (23-20) και ο Σμιτ με σερβίς ρίσκου δημιούργησε προβλήματα στην υποδοχή του ΠΑΟΚ και με συνολικό σερί 4-0 ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 23-23. Ο Καναδός διαγώνιος του Ολυμπιακού έχασε το σερβίς λυτρώνοντας τον ΠΑΟΚ ο οποίος στην επόμενη φάση με πρώτο χρόνο του Όκολιτς έκανε το 25-23 και το 1-0 σετ.

Ο Ολυμπιακός ισορρόπησε στο 2ο σετ και ο αγώνας έγινε αμφίρροπος μέχρι το 10-10. Η επίθεση του Σμιτ και ο άσσος του Πετρέα έκαναν το 12-10. Ο Φιλίποφ μείωσε 12-11 αλλά ο Ράουβερντινκ ανέβηκε στην επίθεση και ο Τερβαπόρτι σέρβιρε χαρίζοντας στον Ολυμπιακό το πιο αποτελεματικό σερί του που ανέβασε το σκορ στο 16-11. Ο Σαφράνοβιτς και ο Τζούριτς μείωσαν 16-13 για τον ΠΑΟΚ αλλά ο Ολυμπιακός και πάλι με όπλο το σερβίς (αυτή τη φορά με τον Μπέμε) έκανε σερί 4-0 για το 21-14. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει σε 22-19 με τους εντυπωσιακούς Μαρκέζ και Χιμένες αλλά ο  Ολυμπιακός πήρε το σετ 25-19 με τρία σερί λάθη από τους παίκτες του δικεφάλου (Μαρκέζ, Σαφράνοβιτς και Χιμένες).

Στο 3ο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε εντυπωσιακά στον αγώνα και με φοβερό σερβίς έκανε σερί 6-0 με τον Μπέμε να κάνει δύο μπλοκ και μία κόντρα επίθεση. Ο ΠΑΟΚ δε μπόρεσε να επανέλθει, ενώ στο 22-17 με επίθεση του Ζουπάνη και δύο επιθέσεις του Ράουβερντινκ έκανε το 25-17 και το 2-1 σετ.

Ίδια εικόνα και στο 4ο σετ με τον Ολυμπιακό να ξεκινάει εντυπωσιακά χάρις το σερβίς του. Η υποδοχή του ΠΑΟΚ δεν άντεξε την πίεση από τους «πυροβολισμούς» των «ερυθρολεύκων» που ξέφυγαν 7-2, ενώ αργότερα ήρθε η σειρά του Τερβαπόρτι που πάλι με το σερβίς εκτόξευσε την διαφορά στο +7 (11-4). Εκεί κρίθηκε ο αγώνας, ο ΠΑΟΚ δεν είχε άλλες λύσεις και ο Ολυμπιακός με 3-1 σετ πήρε την πρόκριση.

Διαιτητές: Βουδούρης, Ονόπας.