Τρομερά ψυχικά αποθέματα έβγαλαν οι παίκτες του ΓΑΣ που στο κατάμεστο κλειστό της Κομοτηνής, με τρομερή ατμόσφαιρα, κέρδισαν τον μέχρι πρότινος πρωτοπόρο Πολύγυρο στην παράταση και τον έπιασαν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Όμως για να επιτευχθεί αυτή η σπουδαία νίκη η ομάδα του Νεοκλή Λεμονίδη πραγματοποίησε σε όλη την διάρκεια του ματς, σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που πήγε στην παράταση με 72-72, ενώ στην παράταση οι παίκτες του ΓΑΣ έκαναν συγκλονιστική προσπάθεια κερδίζοντας το ματς κυριολεκτικά στην τελευταία επίθεση.

Ποιο συγκεκριμένα  στα 2,5″ πριν το τέλος και ενώ  το σκορ ήταν 79-81 την μπάλα που εκείνη την στιγμή ήταν “βαριά” πήγε στα χέρια του Στράτου Ιορδάνογλου που έκανε ωραίο σλάλομ, πήρε την  φάση πάνω του και με υπέροχο καλάθι έκανε το 81-81 κερδίζοντας παράλληλα και φάουλ, με τον νεαρό αθλητή να είναι  ψύχραιμος ευστοχώντας στην “χρυσή” βολή που έκρινε το ματς.

Ο Ιορδάνογλου σε όλοτο ματς ήταν συγκλονιστικός πετυχαίνοντας 23 πόντους, ενώ τρομερή εμφάνιση είχαν και οι Κουτσοβασίλης και Χαλίλ που πέτυχαν διψήφιο αριθμό πόντων, αλλά και οι Λεχούδης, Παλάσκας και Ζολώτας,  με τους δύο τελευταίους να πετυχαίνουν 5 σημαντικά τρίποντα

Δεκάλεπτα: 14-13, 33-30, 55-50, 72-72 (κ.α.), 82-81

Διαιτητές: Λουλουδιάδης, Βασιλόπουλος

ΓΑΣ Κομοτηνή (Λεμονίδης): Ιορδάνογλου 23 (2), Σπέντζος 3, Ζολώτας 6 (2), Αθανασίου, Λεχούδης 8, Κουτσοβασίλης 14 (2), Μαγουλάς 3, Παλάσκας 9 (3), Μπορμπίδης , Χαλίλ 16.

ΑΟ Πολυγύρου (Τσολάκης): Πιπιλιάρης 23 (4), Κουλαξής 7 (1) Ρίζος, Παυλέας 5 (1), Αζίζης 11 (1), Στυλιανίδης 12, Νικολόπουλος, Νούκαρης 7 (1), Σπουργίτης, Λευκαδίτης 15 (1).