Σε κακό φεγγάρι η ΑΕ Κομοτηνής, ηττήθηκε και απ’ τον Παμβοχαϊκό

Κακή αγωνιστική περίοδο διανύει η Α.Ε.Κομοτηνής τις τελευταίες βδομάδες. Ούτε το ρεπό της προηγούμενης βδομάδας ήταν ευεργετικό, με την Κομοτηνή να χάνει με 0-3 σετ απ’ τον Παμβοχαϊκό στο 2ο ΓΕΛ Κομοτηνής.

Οι γηπεδούχοι του Ηλία Κρεούζη ξεκίνησαν με τους συνηθισμένους 6 και μπήκε αρκετά καλά στο παρκέ (5-3). Ο Παμβοχαϊκός “ροκάνισε” τη μικρή διαφορά, την εξάλειψε και οι δύο ομάδες μέχρι τα μισά του σετ, ήταν μαζί στο σκορ (12-12). Η Α.Ε.Κομοτηνής έναε το 13-12, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν μ’  ένα μεγάλο σερί (13-17). Ο Παμβοχαϊκός διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος και έφτασε στο 0-1 σετ (20-25).

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που οδηγούσαν το σκορ στο δεύτερο σετ (6-9 και 7-11), με την Α.Ε.Κομοτηνής με μικρά δικά της σερί να περιορίζει τη διαφορά (12-12). Η ομάδα του Εβρίτη Δεληκώστα με ένα σερί 0-3 έφτασε στο 12-15, με την Κομοτηνή να μειώνει στον 1 (14-15).  Κάτι έλειπε όμως απ’ τους γηπεδούχους και όταν έφταναν κοντά στο σκορ, τότε η ψαλίδα ξανά άνοιγε. Ο Παμβοχαϊκός πήρε κάποιους πόντους διαφορά και πήγαινε προς ολοταχώς για το 0-2. Η Κομοτηνη έκανε την προσπάθειά της να αλλάξει την κατάσταση, μείωσε σε 22-23, αλλά το τάιμ άουτ του Δεληκώστα, λειτούργησε ευεργετικά για την ομάδα του, που έκανε το 0-2 (22-25).

Η Α.Ε.Κομοτηνής έπρεπε να ανέβει έναν Γολγοθά για να πάρει κάτι απ’ το παιχνίδι. Κυρίως χρειαζόταν αποθέματα σε επίπεδο ψυχολογίας, τα οποία όπως αποδείχτηκε δεν τα είχε. Ο Παμβοχαϊκός ήταν κυρίαρχος στο τρίτο σετ και έφτασε εύκολα στην κατάκτησή του (21-25