Διπλό για τον Ολυμπιακό στην Αλεξ/πολη, 3-0 τον Εθνικό

Την ήττα με 3-0 σετ από τον Ολυμπιακό γνώρισε στην έδρα του ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης.

Οι Πειραιώτες ήταν καλύτεροι και δεν επέτρεψαν στους Εβρίτες να διεκδικήσουν κάποιο σετ, με όλα να λήγουν με 25-20.

Αρκετός κόσμος στις κερκίδες του κλειστού γυμναστηρίου «Μ. Παρασκευόπουλος», αλλά λιγότερος από το αναμενόμενο.

Εκτός του Ζουπάνη, ο Φράγκος με τον Ράουβερντινκ έκαναν πολύ δουλειά σε υποδοχή, σερβίς και επίθεση, ενώ εντυπωσιακός ήταν και ο Πετρέας που ξεκίνησε βασικός στο 3ο σετ και πήρε 4 άσσους, όσους και ο Ζουπάνης.

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης γνώρισε την πρώτη εντός έδρας ήττα στο εφετινό πρωτάθλημα και την δεύτερη με 3-0 μετά την ήττα από τον ΠΑΟΚ. Αχίλλειος πτέρνα ήταν υποδοχή και τακτική του Ολυμπιακού με σερβίς πάνω στον Αργεντινό Μπενγκολέα στέφτηκε με επιτυχία. Ο Αργεντινός βγήκε νοκ άουτ από την επίθεση και ο Γκρμπιτροβιτς έκανε χαμηλές πτήσεις απέναντι στο οργανωμένο «ερυθρόλευκο» μπλοκ.

Με εξαίρεση το ξεκίνημα του αγώνα ο Ολυμπιακός είχε σε όλο το ματς τον απόλυτο έλεγχο στο σκορ. Αρχικά ο Εθνικός προηγήθηκε 4-2 και 8-7 αλλά ο Ολυμπιακός με το σερβίς του Ράουβερντινκ προσπέρασε 13-10 και με το πρώτο χρόνο του Ανδρεάδη κόντρα στην παλιά του ομάδα έγινε το 18-14. Ο Ολυμπιακός συντήρησε την διαφορά, ο Εθνικός πιέζονταν στην υποδοχή και το σετ έκλεισε 25-20 με το χαμένο σερβίς του Γκμίτροβιτς.

Με τον άσσο του Ζουπάνη ο Ολυμπιακός ξέφυγε 6-3 στο 2ο σετ και διατήρησε το +3 μέχρι το 13-10 οπότε ο Μπέμε με νέο άσσο έκανε το 14-10. Με καλό μπλοκ από Ράουβερντινκ, Μπέμε σε κρίσιμες κόντρα επιθέσεις και τον Φράγκο να είναι αποτελεσματικός έκλεσει με 25-20 και το 2ο σετ.

Ο Εθνικός έδωσε τα ρέστα του στο 3ο σετ όπου προηγήθηκε 11-10 με τον Γκρμίτροβιτς, ενώ ο Μπενγκολέα το πάλευε επιθετικά απέναντι στο οργανωμένο μπλοκ του Ολυμπιακού. Ο Γκμίτροβιτς έκανε το 13-12 αλλά το σερβίς του Ζουπάνη έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά 15-14. Στο 16-16 ο Πετρέας πήρε 4 άσσους και εκτόξευσε τη διαφορά στο 20-16 κρίνοντας τον αγώνα. Με την επίθεση του Φράγκο για το τρίτο σετ με 25-20 έκλεισε ο αγώνας για τον Ολυμπιακό.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Ιωαννίδης.