Αγνώριστη η ΑΕ Κομοτηνής έχασε 0-3 απ’ τον Ηρακλή

Προβλημάτισε η ομάδα της Κομοτηνής σήμερα στο κλειστό του 2ου ΓΕΛ της πόλης και γνώρισε ήττα με “κάτω τα χέρια” απ’ τον “γηραιό” με 0-3 σετ. Ουσιαστικά δεν βγήκε τίποτα στην ομάδα του Ηλία Κρεούζη, η οποία έκανε πολλά λάθη και ήταν εκτός παιχνιδιού στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, πλην του δεύτερου σετ. Το δεύτερο σετ ήταν και ένα απ’ τα “κλειδιά” της αναμέτρησης και η απώλειά του, με την Α.Ε.Κομοτηνής να “βλέπει” το 21-18 να γίνεται 22-25, τελείωσε ουσιαστικά και το ματς.

Η Κομοτηνή μετά τις δύο συνεχόμενες ήττες στην Αθήνα επεδίωκε την επιστροφή στις νίκες. Εντός έδρας είχε κερδίσει την Α.Ε.Κ. στη μοναδική της μέχρι σήμερα νίκη, εντός έδρας ήθελε να επανέλθει στα επιτυχημένα αποτελέσματα. Η αλήθεια όμως είναι πως η Κομοτηνή δεν έκανε τίποτα απ’  όσα απαιτούνταν ώστε να μετατρέψει το ευκταίο σε πραγματικότητα με συνέπεια να κάνει μία κακή εμφάνιση μπροστά στο γεμάτο απ’ τον κόσμο της 2ο ΓΕΛ Κομοτηνής και να ηττηθεί.

Ο Ηρακλής πήρε δίκαια τους τρεις βαθμούς αφού ήταν καλύτερος σ’  όλους τους τομείς. Με την συμπαράσταση λίγων (περίπου 20-30) οπαδών του, που όμως ήταν αρκετοί ώστε να κάνουν αισθητή την παρουσία τους με τα τραγούδια τους που δεν σταμάτησαν λεπτό, ο “γηραιός” ξεκίνησε δυνατά το ματς και πήρε διαφορά από νωρίς (5-10). Η ομάδα του Γιάννη Ορφανού είχε σταθερά τον έλεγχο της διαφοράς (8-14) και έφτασε εύκολα στο 0-1 σετ με 17-25, πιέζοντας την Α.Ε.Κομοτηνής στο σερβίς.

Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχοι ήταν κάπως καλύτεροι και παρέμεναν κοντά στον Ηρακλή. Με το σκορ στο 12-13 οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 0-3 και αύξησαν τη διαφορά στους 4 πόντους (12-16). Η Κομοτηνή απάντησε με τον Αν. Δαλακούρα στο σερβίς, ισοφαρίζοντας σε 16-6. Με τον αδερφό του Ανέστη, Κώστα, οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 19-18, ενώ με ακόμη δύο πόντους έφτασαν στο 21-18 και το μομέντουμ πλέον ήταν με το μέρος τους. Ξαφνικά όμως black out για ομάδα και προπόνητή, κάτι που μετέτρεψε το 21-18 σε 22-25 και έδωσε στον Ηρακλή εκτός απ’ το σετ και τρομερή ψυχολογία για το υπόλοιπο του παιχνιδιού.

Η ψυχρολουσία του χαμένου 2ου σετ επηρέασε την Α.Ε.Κομοτηνής, η οποία αν και ξεκίνησε καλά (4-3) στη συνέχεια οι παίκτες της έκαννα πολλά λάθη, αποτέλεσμα της ελλιπούς συγκέντρωσης και της κακής ψυχολογίας με τον Ηρακλή να δημιουργεί ένα μεγάλο πλεονέκτημα (15-22). Προς το τέλος οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να κάνουν το δικό τους come-back, αλλά η προσπάθεια έμεινε ημιτελής με τον Ηρακλή να φτάνει με το 23-25 στο 0-3.

*Οι πόντοι του ΜΓΣ ΑΕ Κομοτηνής προήλθαν: 2 άσσοι, 33 επιθέσεις, 2 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Πετοσφαίριση προήλθαν: 4 άσσοι, 43 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (17-25, 22-25, 23-25) σε 70΄.

ΜΓΣ ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Ηλίας Κρεούζης): Κ.Δαλακούρας 4 (3/10, 1 μπλοκ, 73%υπ., 15%αρ.), Ρενάν 10 (8/10, 2 άσσοι), Αν.Δαλακούρας 9 (9/23, 29%υπ., 14%αρ.), Νουράνγκουα 10 (10/22), Χριστόφας 4 (3/7, 1 μπλοκ) / Αρχοντούδης (λ. – 54%υπ., 35%αρ.), Μπανιώτης (λ), Δαλδαβερέμης, Καβαρατζής, Ανδρεάδης.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Γιάννης Ορφανός): Ντίνας 8 (4/6επ., 4 μπλοκ), Προύσαλης 1 (1/1), Φέργκιουσον 7 (6/9, 1 μπλοκ), Αρμενάκης 18 (13/22, 2 μπλοκ, 3 άσσοι), Κλίντι 10 (10/17, 69%υπ., 54%αρ.), Σωτηρίου 8 (7/23, 62%υπ., 38%αρ.) / Μπαμπαλιούτας (λ. – 67%υπ., 25%αρ.), Β.Μούχλιας 2 (2/2), Κουκουμάκας.