Τσάμπα ήττα για την Α.Ε.Κομοτηνής στο Ζηρίνειο

Πλήρωσε τα κακά της διαστήματα στην Αθήνα η Α.Ε.Κομοτηνής με αποτέλεσμα να ηττηθεί απ’ την Κηφισιά με 3-2 σετ. Πήρε τους πρώτους της πόντους η Κηφισιά στο πρωτάθλημα, αλλά η Α.Ε.Κομοτηνής με τον πόντο που πήρε δεν επέτρεψε στους Αθηναίους να την πλησιάσουν στον πόντο.

Η νίκη ήταν μονόδρομος για τη Κηφισιά που βρέθηκε να παίζει από πολύ νωρίς στη σεζόν για την επιβίωσή της. Η Α.Ε.Κομοτηνής επεδίωκε να μπει δυνατά απ’ την αρχή και να γεμίσει με ακόμη περισσότερη πίεση και άγχος της αντίπαλό της, σ’ ένα ματς εξάποντο, αν και βρισκόμαστε στην αρχή της σεζόν.

Οι λεπτές ισορροπίες μεταξύ των δύο έγιναν φανερές ήδη απ’ την αρχή του παιχνιδιού. Κηφισιά και Κομοτηνή βρίσκονταν κοντά στο σκορ απ’ την εκκίνηση του πρώτου σετ, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. Με κάποια λάθη των γηπεδούχων και έναν άσο του Μουράνγκουα η Α.Ε.Κομοτηνής πήρε μία διαφορά +3 (12-15), στο οποίο απάντησε η Κηφισιά με ένα σερί 4-0, κάνοντας το σκορ 16-15. Με πρωταγωνιστή τον Ανέστη Δαλακούρα η Κομοτηνή βρέθηκε και πάλι μπροστά (16-19, 18-21, 20-22) και έδειχνε πως είχε το σετ στα χέρια της. Το σερβίς όμως και λάθη του Ανδρεάδη και του Μουράνγκουα στους τελευταίους πόντους (ο διαγώνιος απ’ τη Ρουάντα έκανε το λάθος τη στιγμή που η ομάδα του είχε το σετ πόιντ, 23-24) στοίχισαν στην Α.Ε.Κομοτηνής το 0-1, με την Κηφισιά να κατακτά το σετ με το μπλοκ του Ρεκ.

Ανώτερη σχεδόν σ’ όλη τη διάρκεια του δεύτερου σετ ήταν η Κομοτηνή που υπέρ της τη διαφορά. Οι γηπεδούχοι προς το τέλος, επέστρεψαν απ’  το -5 (15-20), μειώνοντας στον πόντο 19-20. Παρά την πίεση του αντιπάλου, η Κομοτηνή υπέπεσε στο ίδιο σφάλμα και δεν άφησε το σετ να χαθεί μέσα απ’ τα χέρια της. Ο Μουράνγκουα με καρφί έκανε το 23-25 και το 1-1 στα σετ.

Με τους Ρεκ και Χουντ πρωταγωνιστές οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι στο τρίτο σετ και “έχτισαν” μια διαφορά με το “καλημέρα” κανοντας το 4-0. Η διαφορά δεν έπεσε κάτω απ’ τους τρεις μέχρι τα μέσα του σετ, όταν η Κομοτηνή συνήλθε, βελτίωσε την υποδοχή της με τον Καβαρατζή να εισέρχεται αντί του Δαλακούρα, και ταυτόχρονα έκανε καλύτερες επιλογές στην επίθεση φτάνοντας στο 12-12. Από ‘κείνο το σημείο και έπειτα ήταν κοντά στο σκορ με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς κατόχους. Πάλι όμως τα λάθη απ’ τη θέση του σερβίς αποδείτηκαν καθοριστικά. Το λάθος του Ρενάν έδωσε το σετ πόιντ στους γηπεδούχους 24-22. Ο Μουράνγκουα με καρφί έκανε το 24-23, αλλά ήταν και αυτός που με το λάθος του απ’ το σερβίς διαμόρφωσε το τελικό 25-23 του τρίτου σετ.

Η Α.Ε.Κομοτηνής είχε όμως και πάλι την απάντηση και δεν φάνηκε διατεθειμένη να φύγει με άδεια χέρια απ’ το Ζηρίνειο. Δίχως να έχει κάποιον που μονοπώλησε επιθετικά, η Κομοτηνή έβρισκε πόντους απ’ όλους, με αποτέλεσμα η Κηφισιά να μην έχει απάντηση στον καλό ρυθμό που είχε βρει ο Πάουλο Ρενάν Μπερτασσόνι, που τάιζε Μουράνγκουα, Καβαρατζή, Ανέστη Δαλακούρα. Ο πλουραλισμός στην επίθεση και η ελάττωση των βεβιασμένων λαθών έδωσαν το σετ στην Κομοτηνή με 19-25, οδηγώντας το ματς στο τάι μπρεικ.

Εκεί οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, έβγαλαν περισσότερη ενέργεια και έφτασαν στο 15-10 και στο τελικό 3-2 σετ.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Πρέντζας.