“Φιλί ζωής” για την Ασπίδα, έπεσε απ’ την κορυφή ο Ορφέας, ήττα για τους άλλους 3! Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής και η βαθμολογία του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής

Σ’ έναν πρώτο απολογισμό, η 7η αγωνιστική δεν ήταν και η καλύτερη δυνατή για τις ομάδες της Θράκης. Μόλις τέσσερις βαθμοί στο σύνολο είναι το άθροισμα των 5 εκπροσώπων της περιοχής.

Το τρίποντο κατέκτησε μία απ’ τις ομάδες που ήταν ήδη απ’  τις πρώτες αγωνιστικές με την πλάτη στον τοίχο. Η Ασπίδα Ξάνθης του Σαμαρά, κατάφερε και πήρε σημαντική βαθμολογικά νίκη στο ΔΑΚ Ξάνθης με 2-0 απέναντι στο Σιδηρόκαστρο και κατάφερε να ξεφύγει απ’ τον πάτο του βαθμολογικού πίνακα.

Στην κορυφή του δεν κατάφερε να διατηρηθεί η ομάδα του Χατζημεστή, που δεν κατάφερε να διασπάσει την αμυντικογενή τακτική του Κεραυνού Πέρνης και έμεινε στο 0-0 στο γήπεδο του ΑΟΞ.

Ιδαιίτερο ματς ήταν αυτό της Χρυσούπολης, όπου αγωνίζονταν αντίπαλοι δύο καλές ομάδες,όπου η μία έχει στην άκρη του πάγκου της τον τέως προπονητή της άλλης και διαθέτει επίσης στις τάξεις της αρκετούς Θρακιώτες. Ο Νέστος Χρυσούπολης πήρε το ντέρμπι απέναντι στον Άρη Αβάτου με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους πάντους να έχουν παράπονα απ’ τη διαιτησία. Πέναλντι, αποβολή του προπονητή των φιλοξενούμενων, Μαραντά, αλλά και αρκετές φάσεις ήταν το ρεζουμέ της αναμέτρησης.

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης που βιώσε κάποιες ανακατατάξεις στο προπονητικό τιμ, δεν κατάφερε να πάρει κάτι στο εντός έδρας παιχνίδι με τον Αετό Ορφανού. Το τελικό 0-3 διαμορφώθηκε στο β’  μέρος και αφότου ο Εθνικό έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές.

Ήττα και για τον ΠΑΟΚοσμίου στο ΔΑΚ Κομοτηνής απ’ τον ΑΟΚ με 0-0, σ’  ένα ματς όπου οι Καβαλιώτες “καθάρισαν” απ’ το πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι.