Στην κορυφή παρά την ήττα ο Ορφέας Ξάνθης, μόνη “θρακιώτικη νίκη” ο ΠΑΟΚοσμίου! Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής και η βαθμολογία!

Χαμόγελα μόνο στο στρατόπεδα του ΠΑΟΚοσμίου έφερε η 6η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής! Η ομάδα του Κοσμίου είναι η μόνη που καρπώθηκε βαθμούς μετά την ολοκλήρωση της 6ης στροφής, με τις υπόλοιπες εκπροσώπους να κάνουν ήττες.

Η ομάδα του Σάββα Αϊβάζη επικράτησε με το εμφατικό 4-1 της Ασπίδας Ξάνθης σ’ ένα τοπικό ντέρμπι της Θράκης με τις δύο ομάδες να έχουν τον ίδιο στόχο: την παραμονή. Σ’ ένα παιχνίδι, ωδή των στατικών φάσεων, και πρωταγωνιστή των Κυριακόπουλο (2 γκολ) στην εκτέλεση και τον Μαυράκη στη δημιουργία, ο ΠΑΟΚοσμίου εκμεταλλεύτηκε τα αμυντικά κενά της Ασπίδας (η χειρότερη άμυνα του πρωταθλήματος) και πήρε νίκη ανάσα, βυθίζοντας παράλληλα την ομάδα του Σαμαρά, που έχει να διαχειριστεί τα αλλεπάλληλα κακά αποτελέσματα και τις απουσίες.

Απέναντι στον ιστορικό ΑΟΚ στην Καβάλα ο Ορφέας Ξάνθης έμεινε όρθιος στο πρώτο ημίχρονο, χωρίς να δεχτεί πάρα πολλή πίεση. Στο δεύτερο το γκολ ήρθε στο 75 για τους “Αργοναύτες” με τον Μαρκόπουλο και ο Βαλαβανόπουλος λίγο πριν το 90 διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Παρά την ήττα πάντως το συγκρότημα του Μπάμπη Χατζημεστή παραμένει στην κορυφή του ομίλου!

Απ’  τον μεγάλο του αντίπαλο έχασε και ο Άρης Αβάτου. Άβατο και Πανσερραϊκός ήταν κακοί στο πρώτο μέρος, ενώ στο δεύτερο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν κόντρα στη ροή του ματς στο 5ο με το αυτογκόλ του Παπαδιώτη. Οι γηπεδούχοι πίεσαν στη συνέχεια, αλλά ο Πανσερραϊκός “βρήκε” το γκολ με τον Κονταξή. Το μόνο που κατάφερε ο Άρης ήταν να μειώσει με τον αρχηγό του στις καθυστερήσεις.

Στο Σιδηρόκαστρο ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης δεν έδωσε συνέχεια στη νίκη της προηγούμενης βδομάδας γνωρίζοντας την ήττα απ’ τον συνονόματο Εθνικό. Έτσι παρέμεινε στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα μαζί με την Ασπίδα Ξάνθης.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Αλέξανδρος Κιλκίς – Απόλλων Παραλιμνίου:2-0 (4′ Μουσόνι, 79′ Τσολακίδης)

Άρης Αβάτου – Πανσερραϊκός: 1-2 (90+ Δόντσος / 50′ αυτογκόλ, 73′ Κονταξής)

Αετός Ορφανού – ΑΕ Καλαμπακίου: 1-1 (30′ Κωνσταντίνου / 86′ Κωνσταντινίδης)

Κεραυνός Πέρνης – Νέστος Χρυσούπολης: 0-0

Εθνικός Σιδηροκάστρου – Εθνικός Αλεξ/πολης: 1-0 (71′ Αβράμης)

ΑΟ Καβάλα – Ορφέας Ξάνθης: 2-0 (75′ Μαρκόπουλος, 90+ Βαλαβανόπουλος)

ΠΑΟΚ Κοσμίου – Ασπίδα Ξάνθης: 4-1 (20′-71′ Κυριακόπουλος, 64′ Ρουμπιές, 90+ Ζάγγουλος / 88′ Ζώτος)