Θρακιώτικη παρουσία στην Τσεχία, στο νικηφόρο ματς θρίλερ της ΑΕΚ με την Νίμπουργκ

Την πρώτη της ευρωπαϊκή νίκη στο θεσμό του Champions League πέτυχε πριν από λίγο στην Πράγα η κάτοχος του τροπαίου ΑΕΚ με 93-94.

Με αντίπαλο τη Νίμπουργκ οι “κιτρινόμαυροι”, φαινόταν στο πρώτο ημίχρονο πως βάδιζαν προς μια εύκολη νίκη, αλλά παρουσιάστηκαν αγνώριστοι στο δεύτερο (σ’  ένα ματς με πολλές ομοιότητες μ’ αυτό της ευρωπαϊκής τους πρεμιέρας), με το ματς να μετατρέπεται σε θρίλερ στα τελευταία λεπτά και εν τέλει να οδηγείται στην παράταση (82-82). Εκεί η ΑΕΚ βγάζοντας ενέργεια και διαγράφοντας ανορθογραφείες έφτασε στη  νίκη με 93-94

Στην προσπάθειά τους οι παίκτες της ΑΕΚ είχαν τη συμπαράσταση των οπαδών τους που ταξίδεψαν από κοντινές στην Πράγα περιοχές και όχι μόνο, μ’  έναν εξ αυτών να κατάγεται απ’  τη Θράκη και συγκεκριμένα την Αλεξανδρούπολη.

Τώρα το αν έφερε γούρι ή όχι ο Μάριος στην ΑΕΚ είναι σχετικό, καθώς μπορεί να κέρδισε η ομάδα του, αλλά ο Ξανθόπουλος με τον οποίο φωτογραφήθηκε πριν τον αγώνα έμεινε στους 0 πόντους σε 26 λεπτά συμμετοχής.