Μεγάλο διπλό για την Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης έναντι της ΑΕ Κομοτηνής

Το δυο στα δυο έκανε η Ολυμπιάδα για το πρωτάθλημα ΕΚΑΣΑΜΑΘ αφού κέρδισε την ΑΕ Κομοτηνής με σκορ 48-77 σε παιχνίδι που έλαβε μέρος στο κλειστό της Κομοτηνής το Σάββατο.

Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε από τα πρώτα κιόλας λεπτά να πάρει κεφάλι στο σκορ . Έτσι στο πρώτο δεκάλεπτο έχτισε μια διαφορά ασφάλειας 11 πόντων με το σκορ να είναι 12-23. Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξε τίποτα με την Ολυμπιάδα όχι μόνο να συνεχίζει να είναι μπροστά στο σκορ άλλα να αυξάνει και άλλο την διαφορά εκμεταλλευόμενοι τα πολλά λάθη και τα άστοχα σουτ της ΑΕΚ . Έτσι πήγε στα αποδυτήρια με σκορ 18-42. Η γηπεδούχος ομάδα δεν είχε άλλη επιλογή από το να αντιδράσει και αυτό έκανε. Ξεκίνησε μια αντεπίθεση και κατάφερε να μειώσει την διαφορά μέχρι και τους 13 πόντους. Με το τέταρτο δεκάλεπτο να λήγει 42-57. Τελικά η Ολυμπιάδα έδειξε χαρακτήρα και δεν άφησε την ΑΕΚ να ξαναμπεί στο παιχνίδι η οποία στο τελευταίο δεκάλεπτο υπέπεσε σε πολλά λάθη και κατάφερε να σημειώσει μόνο 6 πόντους με το παιχνίδι να τελειώνει  48-77. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη της Ολυμπιάδας στο πρωτάθλημα ενώ η ΑΕΚ εχει γνωρίσει δυο ήττες.

Δεκάλεπτα: 12-23, 18-42, 42-57, 48-77

ΑΕΚ (Παπαδόπουλος Ν.): Καραγιώργος 11(1), Μπέγκο 3(1), Καρκατσέλης, Πασσαλίδης 12(1), Σαββίδης 4, Δαφτσής, Καζόγλου 6, Γούδας 4, Πίτατζης 1, Χρήσιμος, Μπακιρτζής 7.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ (Τρούπος Π.): Καραμπατζάκης 5 (1), Γαλατάς 4 , Δρούμπαλης, Γιαβρίδης 24 (4 ), Δαβουδάνης 5 , Μόκαλης 2, Βλουντάρτσικ 10 (1 τρ), Τσιφλίκογλου 2, Γιαμάς 2 , Φυδανίδης 2 (3 ρ), Χαλκιάς, Κανδύλης 21 (3 τρ).