Η νέα είναι ωραία! Στην Α.Ε.Κομοτηνής το πρώτο ντέρμπι της Θράκης!

Νικήτρια στο πρώτο ντέρμπι της Θράκης αναδείχθηκε η Α.Ε. Κομοτηνής, η οποία επικράτησε 3-1 του Εθνικού στην Κομοτηνή για τον θεσμό του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς. Η ομάδα της Κομοτηνής πήρε τους πρώτους της βαθμούς στη διοργάνωση με τον Εθνικό να παραμένει στους μηδέν.

Η αρχή του αγώνα δεν προοικονομούσε πως η Κομοτηνή θα έφτανε σε μία φαινομενικά εύκολη νίκη. Και λέμε φαινομενικά, γιατί μόνο τέτοια δεν ήταν, με το παιχνίδι να είναι ντέρμπι σε όλα τα σετ και το καθένα απ’  αυτά να κρίνεται στα σημεία. Σημεία στα οποία οι γηπεδούχοι ήταν αποφασιστικότεροι και πιο συγκεντρωμένοι.

Ο Εθνικός μπήκε πάρα πολύ καλά στο παιχνίδι και “έχτισε” νωρίς ένα προβάδισμα (3-8). Οι παίκτες του Σάκη Μουστακίδη διατηρούσαν τη διαφορά σταθερά και στα μέσα του σετ κέρδιζαν με 11-15, μετά από το καλύτερο ράλι της αναμέτρησης με διαδοχικές κόντρα μπάλες και τον Εθνικό να καταφέρνει να βγάζει άμυνα απ’  το τερέν του αντιπάλου και να παίρνει τον πόντο με τον Γκμίτροβιτς που κέρδισε το μπλοκ άουτ απ’  τον Κ. Δαλακούρα. Ο Εθνικός έδειχνε να πηγαίνει χωρίς πρόβλημα για το 0-1 στα σετ, με τον Φρίζεν να κάνει το 18-21 με άσσο (αλλοίωση της μπάλας στο φιλέ). Η Α.Ε.Κομοτηνής κατάφερε να “ψαλιδίσει”  τη διαφορά και να φτάσει στην ισοφάριση με τον Μουράνγκουα για το 22-22. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, με τον εξαιρετικό Ρενάν Σάντος να γέρνει την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του, πρώτα με μπλοκ για το 25-24 και έπειτα με εξαιρετικό πρώτο χρόνο (26-24).

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε “καρμπόν”  με το πρώτο. Ο Εθνικός μπήκε καλύτερα και κατάφερε να χτίσει στην αρχή μία διαφορά (7-10). Η Α.Ε.Κομοτηνής όμως αντέδρασε και μ’ ένα σερί 4-0 έκανε το 11-10. Με Γκμίτροβιτς και Ριζόπουλο να παίρνουν κάποιους πόντους ο Εθνικός ξαναπέρασε μπροστά (14-16), αλλά οι γηπεδούχοι έκαναν ακόμη μια φορά την ανατροπή στο σκορ με εξαιρετικούς τον κεντρικό Ρενάν Σάντος, τους αδερφούς Δαλακαούρα και τον πασαδόρο Πάουλο Ρενάν. Ο Ανέστης Δαλακούρας κέρδισε το μπλοκ άουτ για το 19-19, με τον άσσο του Ρενάν Σάντος να κλείνει το σερί 4-0 των γηπεδούχων για το 22-19. Η ομάδα της Κομοτηνής διατήρησε το προβάδισμα ως το τέλος και με το λάθος σερβίς του Γκμίτροβιτς (φιλέ) έκανε το 2-0 σετ (25-22).

Αντιστρόφως ανάλογο ήταν το τρίτο σετ. Σ’  αυτό η Α.Ε.Κομοτηνής ήταν η ομάδα που κυριάρχησε στην αρχή (14-10) και έδειχνε να έχει όλες τις συνθήκες και το μομέντουμ του ματς για να φτάσει στο 3-0. Ο Εθνικός με πολλά παράπονο προς τον πρώτο διαιτητή Ιωαννίδη, έβγαζε νεύρα στο παιχνίδι του(κόκκινη Ριζόπουλου) και είχε χάσει την αυτοσυγκέντρωσή του. Παρ’  όλα αυτά οι φιλοξενούμενοι συνήλθαν, ηρεμώντας το παιχνίδι τους και με κορυφαίο τον Γκμίτροβιτς, αλλά πολύ καλό επίσης και τον νεαρό Τσιουτσιουλούδη αρχικά ισοφάρισαν (17-17) και εν συνεχεία πέρασαν και μπροστά μ’  ένα σερί 3-0 (17-20). Ο Ηλίας Κρεούζης άλλαξε διαγώνιο (Καβαρατζής στη θέση Μουράνγκουα), αλλά δεν κατάφερε να αλλάξει τις ισορροπίες του παιχνιδιού. Ο Γκμίτροβιτς με διαδοχικά καλά σερβίς δυσκόλεψε την υποδοχή της Α.Ε.Κομοτηνής με τον Εθνικό να μειώνει σε 2-1 σετ (21-25).

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το τρίτο σετ με τις δύο ομάδες απ’  την αρχή να είναι κοντά (7-7) Η ισορροπία διατηρήθηκε μέχρι τα μέσα του σετ (14-14) σημείο στο οποίο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και έφτασαν στο 18-14 με τον Πάουλο Ρενάν στο σερβίς. Το “μαξιλαράκι” των 4+ πόντων διατηρήθηκε μέχρι το τέλος, με τον Πάουλο Ρενάν να εξασφαλίζει επιθέσεις υπό καλές προϋποθέσεις για τους συμπαίκτες του, απ’  τους οποίους δεν υστέρησε κανείς επιθετικά. Το λάθος του Ρίλεϊ έδωσε το ματς πόιντ στην Κομοτηνή 24-17, με τον Γκμίτροβιτς να μειώνει 24-18 και με δύο διαδοχικούς άσσους να κάνει το 24-20. Ο Ηλίας Κρεούζης πήρε τάιμ άουτ, ο Σέρβος διαγώνιος πήγε ξανά στη θέση του σερβίς, αλλά αυτή τη φορά σημάδεψε λάθος (φιλέ), με την Α.Ε.Κομοτηνής να φτάνει έτσι στη νίκη με 3-1 σετ.

Οι πόντοι του ΜΓΣ ΑΕ Κομοτηνής προήλθαν: 4 άσσοι, 46 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 38 λάθη αντιπάλων

Οι πόντοι του ΜΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης προήλθαν: 10 άσσοι, 47 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 34 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (26-24, 25-22, 21-25, 25-20) σε 110΄.

Συνθέσεις

ΜΓΣ ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Κρεούζης): Δαλακούρας Κ. 9 (7/15 επ., 2 μπλοκ, 62% υπ. – 46% άριστες), Πάουλο Ρενάν, Ρενάν Σάντος 21 (14/19 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Δαλακούρας Α. 9 (7/20 επ., 2 άσσοι, 70% υπ. – 36% άριστες), Μουράνγκουα 17 (16/30 επ., 1 μπλοκ), Χριστόφας 5 (2/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Αρχοντούδης (λ, 57% υπ. – 21% άριστες), Καβαρατζής.

ΜΓΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Στρούγκαρ 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Γκμίτροβιτς 32 (26/44 επ., 6 άσσοι), Φρίσεν 8 (7/18 επ., 1 άσσος, 60% υπ. – 34% άριστες), Τουρανιάνιν 7 (3/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Στίγγας, Ριζόπουλος 10 (8/20 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 81% υπ. – 63% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 43% υπ. – 30% άριστες), Αντωνιάδης (λ), Τσιουτσιουλούδης 2 (2 μπλοκ), Νικολακάκης, Βλαχόπουλος, Χρηστουηλίας 2 (1 άσσος ,1 μπλοκ).