Θρακιώτικα μετάλλια & ρεκόρ στο 5ο Run Greece Αλεξ/πολης! Δείτε όλους τους νικητές (photos)

Παρά τις δυσμενείς καιρικές συνθήκες, με την βροχή και τον δυνατό άνεμο, χιλιάδες κόσμου έτρεξαν και φέτος στο Run Greece Αλεξανδρούπολης. Τους 3.000 έφτασαν εκείνοι που τελικά έτρεξαν, από τους 3.500 που είχαν δηλώσει συμμετοχή.

Το 5ο Run Greece Αλεξ/πολης διοργανώθηκε από τον ΣΕΓΑΣ και την ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ ΑΜ-Θ, τον Δήμο Αλεξ/πολης και την Περιφερειακή Ενότητα Έβρου. Πολλοί ήταν για ακόμη μία χρονιά οι εθελοντές και οι υπηρεσίες που στήριξαν τον αγώνα.

Νικητής στα 10χλμ. στους άνδρες αναδείχθηκε για 3η συνεχόμενη χρονιά ο πρωταθλητής του Εθνικού Αλεξ/πολης Μάρκος Γκούρλιας και στις γυναίκες η Μαργαρίτα Ντίνα του Stoikos Running Team.

Στα 5χλμ. πρώτος από τους άνδρες έκοψε το νήμα το Χαράλαμπος Βούλκος των Λύκων Κεχαγιόγλου, ενώ ακλούθησαν ο Γιώργος Καφαλής του ΠΑΣ Ρήσσου Κομοτηνής και ο νικητής του αγώνα το ’16 και το ’17 Σαλί Τσιτάκ του ΑΠΟΦΚΑ Ξάνθης. Στις γυναίκες την πρωτιά πήρε η 19χρονη Φωτεινή Μυστακίδου από τα Γιαννιτσά, η οποία μάλιστα έκανε και ρεκόρ διαδρομής καταρρίπτοντας εκείνο της Πηνελόπης Δάγκα από το 2016. Ακολούθησαν η Ερμιόνη Χασκή του ΠΑΣ Πρωταθλητών Κομοτηνής και η Ευαγγελία Γιαλαματζή του Εθνικού Αλεξ/πολης.

Μετά το τέλος των αγώνων και των απονομών, ο ΑΣ ΑμεΑ Κότινος παρέλαβε την επιταγή των 2.000 ευρώ από τη WIND, στο πλαίσιο του φιλανθρωπικού χαρακτήρα της διοργάνωσης.