Photos: Διπλασίασε της φιλικές νίκες επί του ΓΑΣ η Ασπίδα Ξάνθης

Το δυο στα δύο έκανε στα φιλικά παιχνίδια κόντρα στον ΓΑΣ Κομοτηνή η Ασπίδα Ξάνθης, με την ξανθιώτικη ομάδα μια εβδομάδα μετά τη νίκη στην Κομοτηνή(72-69) να επικρατεί με 70-66 στο φιλικό που έγινε στο κλειστό «Χριστίνα Χριστοδούλου» του Ευμοίρου στα πλαίσια της προετοιμασίας των δύο ομάδων της Θράκης κάτι λιγότερο απο ένα μήνα πριν την έναρξη των υποχρεώσεων τους στην Γ’ Εθνική

Η ομάδα του Γιάννη Στεφανίδη έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Γιάννη Μανδαλάκη που πέτυχε 22 πόντους να φτάσει στη νίκη κυρίως λόγω της πολύ καλής παρουσίας της στο δεύτερο ημίχρονο οπού έχτισε και διαφορά την οποία και διατήρησε μέχρι τέλους. Απο την άλλη η ομάδα του Νεοκλή Λεμονίδη μπήκε δυνατά στο ματς είχε το προβάδισμα στο φινάλε της πρώτης περιόδου και ήταν μέσα στο παιχνίδι μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρος, με την ομάδα της Κομοτηνής ουσιαστικά να “πληρώνει” το κακό τρίτο δεκάλεπτο της έχοντας σημειώσει μόλις 5 πόντους! Παρά την  αντίδραση στο φινάλε η ομάδα του ΓΑΣ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει το σκορ στο τελικό 70-66. για την ομάδα της Κομοτηνής ξεχώρισε ο Παλάσκας με 11πόντους.

Δεκάλεπτα: 17-23, 31-30(ημίχρονο), 51-35, 70-66(τελικό αποτέλεσμα)

Επιμέλεια: Γιάννης Παϊτάρης