Πρόκριση στο Ευρωπαϊκό και για την Εθνική Γυναικών!

Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη στον τρίτο προκριματικό όμιλο του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος χωρίς μάλιστα απώλεια σετ πανηγύρισε η Εθνική στο κλειστό της Νέας Ιωνίας στο Βόλο, σφραγίζοντας, μετά το 2001, την επιστροφή της στην τελική φάση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.
Τρεις μέρες μετά την εκτός έδρας επικράτηση στο Ζαπορόζιε το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έφθασε και πάλι σε υψηλά στάνταρ απόδοσης και επικράτησε εκ νέου με 3-0 σετ (25-22, 25-22, 25-12) της Ουκρανίας. Μπροστά σε 1100 άτομα που δημιούργησαν θερμή ατμόσφαιρα η Εθνική είχε όλα εκείνα τα στοιχεία που θα της έδιναν τη νίκη-πρόκριση.
Είχε πάθος, σέρβις (13-3), μπλοκ (8-4) και αποτελεσματικότητα στην επίθεση, στατιστικά στοιχεία που τελικά της χάρισαν το φύλλο του νικητή. Στράντζαλη και Βασιλαντωνάκη ήταν οι πρώτοι σκόρερ με 14 και 16 πόντους αντίστοιχα. Η Εθνική θα βρεθεί σε τελική φάση ευρωπαϊκού πρωταθλήματος για 5η φορά στην ιστορία της.
Σερβίς και Στράντζαλη και 1-0
Στο πρώτο σετ οι ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα του σκορ μέχρι το 10-10. Η Εθνική με πολύ καλό σέρβις (4 άσσοι μέχρι τον 10ο πόντο) βρήκε τα πατήματά της και με την Χριστοδούλου να παίζει κυρίως με την φορμαρισμένη Όλγα Στράντζαλη (8π., 6/9 επ., 2 άσσοι) προηγήθηκε με 13-10 με μπλοκ της Λαμπρούση. Τρεις συνεχόμενες επιθέσεις της Στράνταζη έφεραν την διαφορά στη μέγιστη τιμή της (18-14) με τις Ουκρανές να ισοφαρίζουν 21-21 με άσσο της Κάρπετς. Η Εμμανουηλίδου με ριμπάουντ πάνω στο φιλέ από κακή υποδοχή της Ουκρανίας (σερβίς Χριστοδούλου) έδωσε το πρώτο σετ μπολ στην Εθνική που το έκλεισε με 25-22 με την φιλοξενούμενη ομάδα να καρφώνει άστοχα.
Ανέβασε απόδοση και 2-0
Η Εθνική δεν επαναπαύθηκε στις δάφνες της κατάκτησης του πρώτου σετ. Με ωριμότητα, καλό σέρβις (3 άσσοι) και μπλοκ η «γαλανόλευκη» ήταν απόλυτα κυρίαρχος του σετ. Η Χριστοδούλου έβρισκε λύσεις όχι μόνο από την Στράντζαλη αλλά και από την Βασιλαντωνάκη με αποτέλεσμα να φθάσουμε στο +4, 16-12. Οι Ουκρανές αντέδρασαν και με άσσο ισοφάρισαν σε 18-18. Επίθεση της Στράντζαλη και άσσος της Λαμπρούση έβαλαν όμως και πάλι γρήγορα την ομάδα του Ναράνχο μπροστά στο σκορ, 20-18. Κάπου εκεί τελείωσε και το σετ με την Βασιλαντωνάκη να βάζει την σφραγίδα της με 3 από τους 4 τελευταίους ελληνικούς πόντους (25-22).
Με Βασιλαντωνάκη στο σέρβις και 3-0
Στο τρίτο σετ η Εθνική απλά έβαλε το κερασάκι στην τούρτα νίκης. Αν και η Ουκρανία βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 7-6 η ομάδα του Ναράνχο ανέβασε την απόδοσή της και με σέρβερ την Βασιλαντωνάκη προηγήθηκε με 12-7. Αυτή ήταν μόνο η αρχή. Η διαφορά με τα σερβίς της Λαμπρούση έφθασε μέχρι και τους 11 πόντους (22-11) με τον κόσμο στο κλειστό της Νέας Ιωνίας να ενθουσιάζεται από το θέαμα. Το σετ έκλεισε με 25-12 με τα κορίτσια του Ναράνχο να χορεύουν συρτάκι στο γήπεδο απολαμβάνοντας και μαθηματικά την ιστορική πρόκριση.

Τα σετ: 3-0 (25-22, 25-22, 25-12)
*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 13 άσσους, 38 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων και της Ουκρανίας προήλθαν από 3 άσσους, 31 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

ΕΛΛΑΔΑ (Ναράνχο): Λαμπρούση 10 (2/5 επ., 6 άσσοι, 2 μπλοκ), Στράντζαλη 14 (12/20 επ., 2 άσσοι, 41% υπ. – 24% άριστες), Βασιλαντωνάκη 16 (13/29 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τοτσίδου 7 (6/18 επ., 1 άσσος, 57% υπ. – 29% άριστες), Χριστοδούλου 6 (3/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλο,), Εμμανουηλίδου 6 (2/3 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 67% υπ. – 39% άριστες).

ΟΥΚΡΑΝΙΑ (Γεγκιαζάροφ): Κάρπετς 4 (3/3 επ., 1 άσσος), Ντενίσοβα 5 (4/18 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 25% άριστες), Ντορσμαν 2 (2/5 επ.), Κιριτσένκο 10 (9/23 επ., 1 μπλοκ), Κόντολα 8 (7/14 επ., 1 άσσος, 31% υπ. – 16% άριστες), Περετιάτκο 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ) / Νιέμτσεβα (λ, 60% υπ. – 50% άριστες), Ντούντνικ, Γκερασίμοβα 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Νοβγκοροντσένκο, Ντρόζντ 1 (1/4 επ.)