Έπαιξαν με ψυχή και για τα θύματα της Αττικής οι Παμπαίδες που ξεκίνησαν με νίκη στο Βαλκανικό!

Την νίκη με 3-0 σετ επί του Μαυροβουνίου πανηγύρισε στην πρεμιέρα του Α’ ομίλου του Βαλκανικού πρωταθλήματος Κ17 που διεξάγεται στην Κωνσταντινούπολη η Εθνική Παμπαίδων, του Εβρίτη Αλέξη Τοκομάνη και του ξανθιώτη βοηθού προπονητή Παναγιώτη Τσότρα.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και κατέκτησε εύκολα τα δύο πρώτα σετ. Στο τρίτο, οι παίκτες του Γιώργου Μπακοδήμου ήταν πίσω στο σκορ μέχρι τον 20ο πόντο, στη συνέχεια πήραν το προβάδισμα το οποίο κράτησαν μέχρι το τέλος για το τελικό 25-23. Οι νεαροί Έλληνες αθλητές είχαν και ένα παραπάνω κίνητρο θέλοντας να αφιερώσουν την μεγάλη αυτή νίκη στα θύματα απο τις φονικές πυρκαγιές στην Αττική

Επόμενος αντίπαλος για την Εθνική Παμπαίδων είναι η Ρουμανία την Τετάρτη 25 Ιουλίου στις 19.00.

Στον Β’ όμιλο, η Σερβία νίκησε με 3-0 την Μολδαβία, ενώ η οικοδέσποινα Τουρκία είχε ρεπό. Στο Βαλκανικό πρωτάθλημα Κ17 συμμετέχουν 7 χώρες (Ελλάδα, Βουλγαρία, Ρουμανία, Σερβία, Μολδαβία, Μαυροβούνιο και Τουρκία) και χωρίστηκαν σε 2 ομίλους των 4 και 3 ομάδων. Οι 2 πρώτοι κάθε ομίλου θα αγωνιστούν σε χιαστί αγώνες για την πρόκριση στον τελικό.

Tα σετ: 3-0 (25-11, 25-09, 25-23)

ΕΛΛΑΔΑ (Μπακοδήμος): Χριστόπουλος Ν., Νανόπουλος Αλ., Μαρσέλλος Γ., Θεοδώσης Δ., Στρίκκα Σ., Τοκαμάνης Α. / Νανόπουλος Ηλ. (λ), Καναγκίνης Στ., Σγουρός Αλ., Καούνης Ν., Πετσιάς Απ.

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ (Τσόρλουκα): Νοβάκοβιτς, Νικίτσεβιτς, Τσιμπαλίγιεβιτς, Μίγιανιτς, Τσίτσις, Τσινκούρ, Λοξίμοβιτς (λ).