Πλήρωσε το κακό του ξεκίνημα το ΔΠΘ! Πάλεψαν αλλά ηττήθηκαν από τους Γάλλους οι Θρακιώτες!

Την ήττα από το Πανεπιστήμειο της Ρουέν με 81-49 γνώρισε το ΔΠΘ στην πρεμιέρα των αγώνων μπάσκετ του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Πανεπιστημείων!

Οι παίκτες του κόουτς Θανάση Χατζηνικολάου και του βοηθού του Κώστα Λαπαρίδη, πλήρωσαν κυρίως το νωθρό τους ξεκίνημα στο ματς, με αποτέλεσμα στο τέλος της πρώτης περιόδου να βρίσκονται πίσω στο σκορ με 28-4! Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Έλληνες παίκτες ανέβασαν τον ρυθμό τους και κατάφεραν να φανούν πλήρως ανταγωνιστικοί διατηρώντας την διαφορά στα ίδια επίπεδα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του ΔΠΘ συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, έχοντας υπέρ τους το επιμέρους σκορ με 15-16, ενώ στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης οι Γάλλοι ανέβασαν και πάλι τον ρυθμό τους, επιβάλλοντας την κυριαρχία τους, με αποτέλεσμα το τελικό υπέρ τους +32.

Επόμενο παιχνίδι για το ΔΠΘ αύριο στις 11:00 με αντίπαλους τους Πολωνούς από το Πανεπιστήμειο της Γιαγκελόνια.