Με τέσσερις πρωτιές και γεμάτες παρουσίες σε τελικούς έπεσε η αυλαία του Πανελλήνιου πρωταθλήματος!

Ολοκληρώθηκε το Πανελλήνιο πρωτάθλημα Ανδρών-Γυναικών που διεξήχθη το διήμερο 14-15 Ιουλίου στην Πάτρα, με τον απολογισμό για την Θράκη να είναι εξαιρετικός με δύο χρυσά μετάλλια απο Θανόπουλο και Μπανιώτη αλλά και αρκετές παρουσίες σε τελικούς

Στην σημερινή δεύτερη μέρα ξεχώρισε το ντάμπλ της Βούλας Παπαχρήστου, συζύγου του ξανθιώτη ποδοσφαιριστή Λάζαρου Χαριτωνίδη, που αναδείχτηκε πρωταθλήτρια Ελλάδας, τόσο στο άλμα εις μήκος, όσο και στο άλμα εις τριπλούν, με επιδόσεις στα 6,56μ και 14,33μ αντίστοιχα.  Η Παπαχρήστου με αυτές τις εμφανίσεις έδειξε πως επανήλθε πιο δυνατή, έπειτα από τον τραυματισμό που είχε υποστεί το Μάιο μετά το μίτινγκ «Χανιά 2018».

Καλή παρουσία είχε στον τελικό της Σφαιροβολίας η 20χρονη Ευαγγελία Παπαϊωάννου του Διομήδη Ξάνθης, που με ρίψη στα 12,04 μέτρα κατέλαβε την 11η θέση. Διπλή παρουσία σε άνδρες και γυναίκες είχε ο ΠΑΣ Πρωταθλητών Κομοτηνής στα 200μέτρα με την Ευθαλία Παπαδοπούλου να τρέχει σε 25,89 και να καταλαμβάνει την 14η θέση, ενώ 16ος τερμάτισε στους άνδρες ο Στέλιος Τζημαγιώργης

Μετά την πολύ καλή παρουσία της ομάδας 4×100 γυναικών που αναδείχτηκαν 7η δύναμη στην χώρα, καλή εικόνα είχε και η ομάδα 4×400 του ΠΑΣ Πρωταθλητών Κομοτηνής με τους Πασχαλίδη, Ριζικιανό, Ντέμο και Τζημαγιώργη να ολοκληρώνουν τον αγώνα με 3:28:20  και την 13η θέση. Την έβδομη θέση στα 5,000 μέτρα κατέλαβε ο Εβρίτης πρωταθλητής του ΑΟ Μυκόνου Δήμος Μαγγίνας, με τον 36χρονο δρομέα να τερματίζει με 14:50:13

Σαφέστατα οι σημαντικότερες επιδόσεις της ημέρας ήταν η πρωτιά του Ιάσωνα Θανόπουλου για δεύτερη σερί χρονιάς(θυμηθείτε ΕΔΩ) αλλά φυσικά και η κατάκτηση του χρυσού απο τον Κώστα Μπανιώτη  για 8η φορά(θυμηθείτε ΕΔΩ).