Συναρπαστικό φινάλε στον 7ο όμιλο και πρόκριση για Κολομβία και Ιαπωνία λόγω…καρτών!

Η Κολομβία με τον Γέρι Μίνα να σκοράρει ξανά νίκησε με 1-0 την Σενεγάλη και πήρε πρόκριση και πρωτιά στον όμιλο. Εκτός οι Αφρικανοί λόγω κίτρινων καρτών με την Ιαπωνία παρά την ήττα της απο την Πολωνία με 1-0 να παίρνει την πρόκριση!

Στο 74ο λεπτό, ο Μίνα πήδηξε ψηλότερα από…όλο το γήπεδο σε μία εκτέλεση κόρνερ και με το δεύτερο διαδοχικό του γκολ σε Μουντιάλ χάρισε την πρόκριση στην ομάδα του. Η Σενεγάλη περιορίστηκε στην τρίτη θέση, καθώς είχε ίδιους βαθμούς και συντελεστή τερμάτων με τους «σαμουράι», όμως υποσκελίστηκε στο σύστημα Fair Play της FIFA.

Έτσι, η Αφρική έμεινε χωρίς εκπρόσωπο στα νοκ – άουτ, ενώ οι Κολομβιανοί θα ασχοληθούν με την αποθεραπεία του Χάμες Ροντρίγκες, που αποχώρησε τραυματίας στο ημίχρονο. Αίσθηση προκάλεσε το γεγονός των αποδοκιμασιών στους παίκτες της Ιαπωνίας που στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα με την Πολωνία έπαιζαν πασούλες!