Με Μελιόπουλο βασικό κέρδισε την Τουρκία και βλέπει ημιτελικό η Ελλάδα στους Μεσογειακούς!

Με γκολ του Εμμανουηλίδη στο 68ο λεπτό της αναμέτρησης, η Εθνική Νέων με τον μεσοαμυντικό της Ξάνθης Δημήτρη Μελιόπουλο βασικό, νίκησε 1-0 την Τουρκία στο πλαίσιο του ποδοσφαιρικού τουρνουά των Μεσογειακών Αγώνων

Το παιχνίδι για την ελληνική ομάδα δεν εξελίχθηκε όπως θα ήθελε ο Γιάννης Γκούμας στο α’ ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο 45λεπτο οι διεθνείς είχαν εκ διαμέτρου αντίθετη αγωνιστική εικόνα κι έτσι αξιοποίησαν την ανωτερότητά τους.

Ο επόμενος αγώνας της Εθνικής είναι προγραμματισμένος για τις 26/6 εναντίον της Γαλλίας, στον οποίο θα κριθεί η πρώτη θέση του ομίλου, καθώς και οι «τρικολόρ» είχαν νικήσει με το ίδιο σκορ την Τουρκιά.

Η σύνθεση της Εθνικής: Νικοπολίδης, Γκαργκαλατζίδης, Αντζουλάς, Ιωαννίδης (56’ Σαρδέλης), Λύρατζης, Τσαούσης,Διαμαντής, Μελιόπουλος, Εμμανουηλίδης (84’ Γαλούπης), Σκεντεράι (46’ Τσερκώνης), Βοΐλης.