Photos: Πάλεψαν αλλά δεν τα κατάφεραν κόντρα στον Προμηθέα οι Παίδες του Αρίωνα Ξάνθης!

Την πρώτη του νίκη στο 45ο Πανελλήνιο Παίδων που συνεχίζεται στο Αγρίνιο πέτυχε ο Προμηθέας Πάτρας που επικράτησε με 76-54 του Αρίωνα Ξάνθης στο πρώτο παιχνίδι της τρίτης μέρας.

Οι δύο ομάδες εναλλασσόταν στην πρωτοπορία στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.  Οι παίκτες του Γιάννη Θερμού είχαν μαχητική εμφάνιση όμως μετά το 16′ ουσιαστικά βρέθηκαν να κυνηγούν με κάποια άστοχα δικά τους σουτ και ευστοχία των Πατρινών οδήγησαν την ομάδα του Προμηθέα να πάρει προβάδισμα νίκης που παρά την προσπάθεια της ξανθιώτικης ομάδας στο τρίτο δεκάλεπτο, όπως συνέβη και στο πρώτο ημίχρονο έτσι και στο τελείωμα του αγώνα οι Πατρινοί κατάφεραν όντας ποιο ψύχραιμη να ανεβάσουν την  διαφορά μέχρι και το +22.

Δεκάλεπτα:  18-19, 45-31, 61-50, 76-54

Διαιτητές: Τσαχάκης-Σταθόπουλος

Προμηθέας Πάτρας (Κεσαπίδης): Αλαφοδήμος 12(2), Νεόφυτος, Καρυδάκης, Καφεζάς 6, Μαντζούκας 28, Μαντίκος 13(1), Παγανιάς 11(3), Μαράτος, Γοργότσης Π. 2, Γοργότσης Ν. 2, Λάγιος 2.

Αρίων Ξάνθης (Θερμός, Παπαδόπουλος): Παύλου 6, Μελαδιανός 13, Αμοιράς 7(1), Μπουτζικούδης 5, Καλλίδης, Κοτζαμάνης 3(1), Χριστοφορίδης 4, Ευσταθιάδης 4, Ελευθεριάδης 6, Γκαγκαλίδης 4, Δεληγιάννης 2, Λαμπρόπουλος.

Photos Credit: Intime