Πανελλήνιο Παίδων: Ήττα από τον Παναθηναϊκό με ψηλά το κεφάλι για τον Αρίωνα Ξάνθης στην πρεμιέρα

Πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 68-56 του Αρίωνα Ξάνθης και πέτυχε την πρώτη του νίκη στο 45ο Πανελλήνιο Παίδων που ξεκίνησε σήμερα στο Αγρίνιο.

Ο Αρίων Ξάνθης πήρε πρώτος ένα μικρό προβάδισμα (3-6), αλλά ο Παναθηναϊκός με σερί 8-0 διαμόρφωσε το 11-6. Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι το 17′, όταν ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 31-24, για να τελειώσει η δεύτερη περίοδος με 33-28. Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν εντυπωσιακά το τρίτο δεκάλεπτο παίρνοντας διψήφια διαφορά (40-29) στα πρώτα δύο λεπτά. Η ομάδα της Θράκης όμως κατάφερε να ξαναφέρει το παιχνίδι στον πόντο (46-45, 28′). Επτά λεπτά πριν το τέλος ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε και πάλι με +11 (58-47) και «καθάρισαν» το παιχνίδι.

Δεκάλεπτα: 12-15, 33-28, 52-45, 68-56
Διαιτητές: Λιότσιος-Λουλουδιάδης

Παναθηναϊκός (Σιούτης): Πατρινιός 1, Κορωπιώτης 4, Κάβουρας 2, Γιαννούλτσης 9(1), Κυραλέος 7, Βαδρατσίκας 2, Πολάτογλου 2, Παπαδημητρακόπουλος, Καλιανιώτης 17, Πάλλης, Πατρινός, Γιώτης 24(3).

Αρίων Ξάνθης (Θερμός-Παπαδόπουλος): Παύλου 4, Μελαδιανός 12, Αμοιράς 15, Μπουτζικούδης 7(1), Καλλίδης, Κοτζαμάνης, Χριστοφορίδης 2, Ευσταθιάδης 5, Ελευθεριάδης 2, Γκαγκαλίδης 7, Δεληγιάννης 2, Λαμπρόπουλος.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Γιάννης Σιούτης δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα: «Ηταν ένα δύσκολο παιχνίδι στην πρεμιέρα του τουρνουά. Στο δεύτερο ημίχρονο βελτιωθήκαμε και καταφέραμε να πάρουμε την πρώτη μας νίκη».