LIVE: Παρακολουθείστε την εξέλιξη του μεγάλου τελικού Ξάνθη-Εύβοια για το Regions Cup!

Καλησπέρα σας κυρίες και κύριοι.

Το SportsAddict θα σας μεταφέρει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του μεγάλου τελικού του Regions Cup ανάμεσα στην ΕΠΣ Εύβοιας και την ΕΠΣ Ξάνθης που αρχίζει στις 17:00 στο Δημοτικό γήπεδο της Τσαριτσάνης.

Ώρα 16:10 Υπό καταρρακτώδη θα γίνει το παιχνίδι, με τις καιρικές συνθήκες να αναμένεται να παίξουν κατασταλτικό παράγοντα στο να δούμε καλό θέαμα όπως είχε συμβεί προ διετίας.

Ώρα 16:13 Όταν και πάλι οι δύο ομάδες  βρέθηκαν αντιμέτωπες αυτή την φορά στην Κατερίνη , με την ομάδα του Απόστολου Κουτρουλού να κερδίζει με 2-0 χάρις τα τέρματα των Γιάννη Καραγκιόζη και Πάρη Κοτόπουλου

Ώρα 16:17 Διαιτητής του αγώνα θα είναι ο Βάιος Τσιτσανούδης με βοηθους τους Χρήστο Νάκα, Αποστόλη Τσαπράζη, και οι τρεις αξιολογημένοι Γ’ Εθνικής της ΕΠΣ Λάρισας.

Ώρα 16:20 Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων:

ΕΠΣ ΞΑΝΘΗΣ: Ρούφος, Μπονταγκίδης Αλ., Σαηργιαννίδης Αλ., Ταχτσίδης, Κούτρας, Μαυρόπουλος, Λαζαρίδης, Μπουνταγκίδης Γ., Σαρηγιαννίδης Π., Γκέκας, Κατσής

ΕΠΣ ΕΥΒΟΙΑΣ: Ντουμάνης, Τζάβρας, Πιλάτης, Μπαλόζι, Καράμπας, Καλοχωρίδης,Κούρτης, Αναστασίου, Καραντάνης, Ντουρμάς, Μήτρου

Ώρα 16:25 Στον πάγκο για την ομάδα της Ξάνθης είναι οι: Τουργαίδης Κ., Καραγκιόζης Γ., Κοτόπουλος, Αλήογλου, Κωφφίδης, Μουαρέμογλου, Τουργαίδης Στ.

Ώρα 16:30 Στον πάγκο για την Εύβοια είναι οι: Παπαδάκης, Σιδέρης, Καλλότσσς, Κότσαρης, Θαλασσίνος,Μεγκανάι, Μωραίτης

Ώρα 16:35 Έχουν βγει για προθέρμανση οι δύο ομάδες, παρά την δυνατή βροχή ο αγωνιστικό χώρος είναι σε πολύ καλή κατάσταση

Ώρα 16:40 Η Ξάνθη έφτασε στον τελικό κερδίζοντας με 3-2 την ΕΠΣ Μακεδονίας(θυμηθείτε ΕΔΩ), και παίρνοντας λευκή ισοπαλία κόντρα στην ΕΠΣ Θράκης(θυμηθείτε ΕΔΩ), ολοκληρώνοντας πρώτη θέση στον όμιλο.

Ώρα 16:45 Μόνο νίκες και μάλιστα όλα με σκορ 2-0 ο απολογισμός της ΕΠΣ Εύβοιας στην πορεία της προς τον τελικό. Η ομάδα του Θανάση Γουρνά κέρδισε τους ΕΠΣ Ιθάκης/Κεφαλληνίας, Ιωανννων και Λάρισας

Ώρα 16:55 Λίγος ο κόσμος στις εξέδρες του γηπέδου της Τσαριτσάνης, κυρίως εκπρόσωποι των δύο Ενώσεων αλλά και κάποιοι φίλοι των δύο ομάδων. Το παρών στο γήπεδο, κοντά στις προσπάθειες της ΕΠΣ όπως και σε όλα τα ματς άλλωστε δίνει και ο ισχυρός άνδρας του Ορφέα Ξάνθης, Μπάμπης Χατζημεστής.

16:57 Αισθητή η παρουσία των ντόπιων φιλάθλων

1′ Σέντρα στο παιχνίδι. Πρώτη πάσα για την ομάδα της Ευβοιας

10′ Έχει μπει ελαφρώς καλύτερα η Χαλκίδα που έχει την κατοχή, χωρίς όμως να δημιουργήσει δύσκολες καταστάσεις στην εστία του Γιάννη Ρούφου παρά κάτι γεμίσματα και ένα μακρινό άστοχο σουτ του Ντουρμάς

17′ Πολύ καλή στιγμή για την ομάδα της Ξάνθης, με τον Ντουμάνη να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ την εκτέλεση φάουλ του Ταχτσίδη. Την παράβαση λίγο έξω απο την περιοχή της Εύβοιας κέρδισε ο Μαυρόπουλος που έβγαινε επικίνδυνα

21′ Απαντά στις μεγάλες φάσεις η ομάδα της Εύβοιας με το σουτ του Κούρτη να περνά ελάχιστα δίπλα απο το δοκάρι του Ρούφου.

25′ Νέα καλή στιγμή για την ομάδα της Ξάνθης που έχει ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοση της, με τον Ντουμάνη να μπλοκάρει το δυνατό σουτ του Αλέξη Σαρηγιαννίδη.

28′ Πιέζει η Ξάνθη που ψάχνει το γκολ πιο εντατικά στα τελευταία λεπτά, ωραίος συνδυασμός Πέτρου Σαρηγιαννίδη με Λαζαρίδη τελικός αποδέκτης ο Γκέκας που κάνει το σουτ όμως ο κίπερ της Εύβοιας τον σταματά.

30′ Πρωταγωνιστής του ματς μέχρι τώρα ο Ντουμάνης της Εύβοιας που θα σταματήσει νέα καλή στιγμή για την ομάδα της Ξάνθης, όταν μετά απο εκτέλεση φάουλ του Κατσή ο Γιάννης Μπουνταγκίδης πήρε την κεφαλιά με τον κίπερ της Εύβοιας να μπλοκάρει.

35′ Νέα κεφαλιά του Γιάννη Μπουνταγκίδη, μετά απο σέντρα του αδερφού του Αλέξη, η μπάλα ελάχιστα πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι της Εύβοιας.

43′ Καλή στιγμή για την Εύβοια με το σουτ του Ντουρμάς να διώχνει σε κόρνερ ο Ρούφος.

44′ Σκοράρει η Εύβοια με τον Καραντάνη αλλά το γκολ ακυρώνεται ορθά ως οφσάιντ

45′ Τέλος πρώτου μέρους. Το σκορ στο 0-0 με την Ξάνθη να αξίζει ένα γκολ, όμως και η Εύβοια είχε τις στιγμές της

15:55 Έχει σταματήσει η βροχή, με τον ήλιο να κάνει την εμφάνιση του. Πάντως παρά την βροχή το γήπεδο πέρα απο κάποια σημεία που έχουν παραπάνω νερό είναι σε πολύ καλή κατάσταση

46′ Έναρξη δευτέρου μέρους

48′ Στην Ξάνθη ανήκει η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος, με τον Πέτρο Σαρηγιαννίδη να βρίσκει ωραία τον Λαζαρίδη που θα αστοχήσει

51′ Πρώτη αλλαγή στο ματς για την ΕΠΣ Ξάνθης, με τον άνθρωπο που είχε ανοίξει το σκορ στον τελικό προ διετίας, Γιάννη Καραγκιόζη να περνά στο ματς αντί του Λαζαρίδη

61′ Δεύτερη αλλαγή για την ομάδα της Ξάνθης, με τον επίσης σκόρερ στον προπέρσινο τελικό Πάρη Κοτόπουλο να περνά και αυτός στο ματς, αντί του Χάρη Κατσή

65′ Κρατά το μηδέν ο Ρούφος που σταμάτησε το σουτ απο πλεονεκτική θέση του Καραντάνη

67′ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Ξάνθη με τον Γκέκα να βγαίνει μόνος απέναντι απο τον Ντουμάνη, μετά απο πολύ ωραία ασίστ του Πάρη Κοτόπουλου, με τον κίπερ της Εύβοιας να σταματά τον επιθετικό του Αβάτου.

72′ Πολύ καλή στιγμή για την ομάδα της Εύβοιας με τον Ρούφο να σταματά με εντυπωσιακό τρόπο το σουτ του Μήτρου

76′ Τρίτη αλλαγή για την Ξάνθη με τον Στέλιο Τουργαίδη να περνά στο ματς αντί του Γκέκα

87′ Πρώτη αλλαγή για την ομάδα της Εύβοιας με τον Μεγκανάι να περνά στην θέση του Κούρτη

90′ Τέλος κανονικής διάρκειας χωρίς σκορ, το ματς οδηγείται στην παράταση.

91′ Έναρξη παράτασης.

94′ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Ξάνθη με τον Κοτόπουλο να βγαίνει τετ α τετ όμως το σουτ πέρασε μόλις δίπλα από το δοκάρι του Ντουμάνη

105′ Τέλος πρώτου μέρους παράτασης.

106′ Μετά απο δύο λεπτά για να πιουν νερό οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων, ξεκινά το δεύτερο ημίχρονο της παράτασης, μεγαλώνει η αγωνία. Σε περίπτωση  που δεν έχουμε γκολ και στο δεύτερο το ματς θα οδηγηθεί στην διαδικασία των πέναλτι. Στην σέντρα η ομάδα της Ξάνθης

109′ Ξεκινά δυνατά το δεύτερο ημίχρονο με καλή ευκαιρία για την Ξάνθη με το σουτ του Καραγκιόζη να αποκρούει ο κίπερ της Εύβοιας, απαντά άμεσα όμως η Εύβοια με τον Καραντάνη να πιάνει το σουτ και τον Ρούφο να διατηρεί το μηδέν.

112′ Νέα πολύ καλή στιγμή για την ομάδα της Ξάνθης με τον Κοτόπουλο να βρίσκει ωραία τον Πέτρο Σαρηγιαννίδη, το δυνατό σουτ όμως του τελευταίου δεν βρίσει στόχο.

115′ Συνεχίζει να δημιουργεί μεγάλες στιγμές η ομάδα της Ξάνθης που κυνηγά με θέρμη το γκολ, ωραία σέντρα του Στέλιου Τουργαίδη κεφαλιά του Αλέξη Μπουνταγκίδη μπλόκαρε δύσκολα ο Ντουμάνης

116′ Δεύτερη αλλαγή για την Εύβοια ο Αναστασίου αποχωρεί και στην θέση του περνά ο Παπαδάκης

117′ Ολοκληρώνει τις αλλαγές της η ΕΠΣ Ξάνθης, με τον Κωφφίδη να περνά στο ματς αντί του Πέτρου Σαρηγιαννίδη.

119‘ Τρίτη αλλαγή για την Εύβοια με φόντο τα πέναλτι, ο Καλλίτσης περνά στην θέση του Καραντάκη

120′ Τέλος παράτασης, η αγωνία στα ύψη καθώς ο τελικός θα κριθεί στην διαδικασία των πέναλτι.

Ξεκινά η διαδικασία.

1-0 Σκοράρει ο Στέλιος Τουργαίδης για την ΕΠΣ Ξάνθης

1-1 Ισοφαρίζει ο Καράμπας για την ΕΠΣ Εύβοιας.

2-1 Προβάδισμα εκ νέου για την ΕΠΣ Ξάνθης με τον Αλέξη Σαρηγιαννίδη να σκοράρει

2-2 Σκοράρει ο Ντουρμάς που κερδίζει τον Ρούφο και ισοφαρίζει για την Εύβοια.

3-2 Εύστοχος ο Γιάννης Καραγκιόζης που δίνει εκ νέου προβάδισμα στην Ξάνθη

3-3 Μεγαλώνει η αγωνία με τον Μπαλόζι να ισοφαρίζει εκ νέου

3-3 Παίρνει προβάδισμα η Εύβοια με τον Ντουμάνη να πιάνει το πέναλτι του Ταχτσίδη

3-3 Άστοχος ο Μήτρου που στέλνει την μπάλα άουτ

4-3 Γκοοοοοολ ο Κυριάκος Κωφφίδης ευστοχεί, μεγάλο προβάδισμα για την Ξάνθη.

4-4 Ισοφαρίζει ο Ντουμάνης, με τον κίπερ της Εύβοιας να νικά τον Ρούφο για το 4-4

5-4 Σκοράρει ο Γιάννης Μπουνταγκίδης και δίνει προβάδισμα για την Ξάνθη

5-5 Άτυχος ο Γιάννης Ρούφος που απέκρουσε την εκτέλεση του Καλλίτση όμως η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του

6-5 Ναιιιιι σκοράρει και ο Αλέξης Μπουνταγκίδης και 6-5 η Ξάνθη

6-6 Σκοράρει ο Παπαδάκης, η αγωνία στα ύψη

6-6 Τρομερή επέμβαση του Ντουμάνη που έπιασε το πέναλτι του Κοτόπουλου

6-7 Πρωταθλήτρια η ομάδα της ΕΠΣ Εύβοιας που με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πιλάτη κατέκτησε τον τίτλο.