LIVE: Παρακολουθείστε την εξέλιξη των τελικών των Σχολικών Λυκείων σε Αγόρια και Κορίτσια

Καλησπέρα σας κυρίες και κύριοι.

Ο Νεκτάριος Αμποβιανίδης βρίσκεται στο Xanthi Arena και θα σας μεταφέρει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη των μεγάλων τελικών του Σχολικού πρωταθλήματος Λυκείων τόσο των κοριτσιών που ξεκινά στις 10:00 όσο και των αγοριών που είναι προγραμματισμένη η σέντρα για τις 12:30.

Ώρα 09:45 Δυστυχώς ο καιρός δεν μας κάνει την χάρη και τα πρωινά τουλάχιστον ματς θα φύγουν υπό βροχή

09:48 Αρκετός ο κόσμος που βρίσκεται στις εξέδρες με γονείς των κοριτσιών απο την Θεσσαλονίκη κυρίως, ενώ υποστηρικτές έχει και η ομάδα του Ηρακλείου.

09:55 Να σημειώσουμε πως ρόλο ball boy έχουν τα παιδιά του 11ου Δημοτικού, άλλωστε άπαντες στην πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Ξάνθης δίνουν μεγάλη έμφαση στην ομαλή και επιτυχημένη διοργάνωση των αγώνων

Ώρα 10:00 Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων:

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟ ΚΟΛΕΓΙΟ: Γεωργιάδου, Βουτσά, Κωνσταντινίδου, Μίμη, Κουρτίδου, Πίτσιου, Πατερνά, Αγγελοπούλου, Καραντωνά, Παλαμά, Ταμβάκη

11ο ΓΕΛ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ:  Σκανδαλάκη, Τζανάκη, Ηλιάδη, Σχοιναράκη, Πετράκη, Χαριτάκη, Παχάκη, Ροκαδάκη, Ζερβαδάκη, Παρασύρη, Ξενάκη

10:03 Διαιτητής του μεγάλου τελικού των κοριτσιών είναι ο Βαγγέλης Κιοτζένης με βοηθούς τους Δημήτρη Κηλικιώτη και Εμίν Ομέρ Κεχαγιά

Ώρα 10:05 Είσοδος των δύο ομάδων μαζί με την διαιτητική τριπλέτα συνοδευόμενα απο μικρούς μαθητές του 13ου Νηπιαγωγείου

Ώρα 10:08 Έναρξη του μεγάλου τελικού των κοριτσιών.

15′ Έχουν μπει καλύτερα τα κορίτσια του Αριστοτέλειου που έχουν ήδη δημιουργήσει 2-3 καλές στιγμές

25′ Διακοπή για να πιούν νερό οι δύο ομάδες, ευκαιρία να πάρουν ανάσες τα κορίτσια.

27‘ Επανέναρξη του αγώνα, συνεχίζει να έχει την κατοχή της μπάλας η ομάδα του Αριστοτέλειου που έχει μπει πιο αποφασισμένη στο γήπεδο.

35′ Μεγάλη φάση για την ομάδα της Θεσσαλονίκης με την Παλαμά να βρίσκει ωραία εντός περιοχής την Κωνσταντινίδου που έπιασε το σουτ εντός περιοχής χωρίς όμως να βρει στόχο.

38′ ΓΚΟΛ για το Αριστοτέλειο Κολέγια. Η Παλαμά θα εκμεταλλευτεί αδράνεια στην αντίπαλη άμυνα και με προβολή θα κάνει το 1-0

39′ ΓΚΟΛ για το Αριστοτέλειο Κολέγιο. Διπλασιάζει τα τέρματα της άμεσα η ομάδα της Θεσσαλονίκης που με σουτ της Πίτσιου εντός περιοχής κάνει το 2-0 και βάζει τις βάσεις για την κατάκτηση του τίτλου.

Τέλος πρώτου μέρους. Σημαντικό πλεονέκτημα για την ομάδα του Αριστοτέλειου Κολεγίου

Ώρα 10:55 Θυμίζουμε πως για να φτάσει στον τελικό το Αριστοτέλειο Κολέγιο κέρδισε το ΓΕΛ Θεσπρωτικού Ενώ το 11ο ΓΕΛ Ηρακλείου κέρδισε στον ημιτελικό το 4ο ΓΕΛ Καρδίτσας. Θυμηθείτε ΕΔΩ

Ώρα 10:58 Επίδειξη πολεμικών τεχνών απο την Φιλοπρόοδο Ένωση Ξάνθης.

Ώρα 11:03 Να σας ενημερώσουμε πως στον μικρό τελικό των Κοριτσιών το 4ο ΓΕΛ Καρδίτσας προηγείται με 4-0 του ΓΕΛ Θεσπρωτικού και αγκαλιάζει την τρίτη θέση. Ενώ στα Αγόρια Νέα Γενιά Ζηρίδη και 1ο ΓΕΛ Λιβαδειάς είναι ισόπαλες με 1-1.

Ώρα 11:05 Απο τα μέσα του πρώτου μέρους έχει ανοίξει ο καιρός, με τον ήλιο να κάνει την εμφάνιση του.

Ώρα 11:08 Έναρξη του δευτέρου μέρους, με αναγκαστική αλλαγή για την ομάδα του Ηράκλειου, με την Γενιτσαρίδη να περνά στο ματς αντί της Ξενάκη

48′ Μεγάλη φάση για το Αριστοτέλειο με το δυνατό σουτ της Παλαμά να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι.

57′ ΓΚΟΛ για το Αριστοτέλειο Κολέγιο. Με σουτ εκτός περιοχής της Ελένης Βουτσά το Αριστοτέλειο “αγκαλιάζει” την κούπα.

63′ ΓΚΟΛ για το Αριστοτέλειο Κολέγιο. Διαστάσεις θριάμβου δίνουν στη νίκη της τα κορίτσια του Κολεγίου με την Κωνσταντινίδου να κάνει το 4-0

68‘ Αναγκαστική αλλαγή για το Κολέγιο με την Βάτου να περνα στην θέση της Μίμη

72′ Δευτερη αλλαγη για το Ηράκλειο με την Καμπάνια να περνά στην θέση της Πετράκη.

73′ Δεύτερη αλλαγή και για το Κολέγιο με την Βουτσά να δίνει την θέση της στην Σύραλη

78′ Ολοκληρώνει τις αλλαγές της η ομάδα του Ηρακλείου με την Ξενιάδη να περνά στην θέση της Ζερβακάκη.

82′ ΓΚΟΛ για το Αριστοτέλειο Κολέγιο. Δυνατό σουτ της Αγγελοπούλου και 5-0 για το Κολέγιο.

84′ Η σκόρε του πέμπτου γκολ, Αγγελοπούλου  δίνει την θέση της στην Κωτσοπούλου.

90′ Τέλος αγώνα. Πρωταθλήτρια Ελλάδας η ομάδα του Αριστοτέλειο Κολεγίου.

11:55 Ωραίες εικόνες με την ομάδα του Ηρακλείου παρά την ήττα της, να τραγουδά και να χορεύει, άλλωστε βγήκαν δεύτερες στην  Ελλάδα.

Ώρα 12:00 Η “μπάντα του δρόμου” εντός γηπέδου και επίδειξη της μουσικής του με τύμπανα.

Ώρα 12:03 Τρίτη θέση στην Ελλάδα για το 4ο ΓΕΛ Καρδίτσας, που κέρδισε στον μικρό τελικό με 5-2 το ΓΕΛ Θεσπρωτικού.

Ώρα 12:05 Με τον Κομοτηναίο Χρήστο Παχούμη να σκοράρει το 1ο ΓΕΛ Λιβαδειάς πήρε μεγάλη νίκη με 4-2 επί της Νέας Γενιάς Ζηρίδη, κατακτώντας την τρίτη θέση στο Πανελλήνιο αγοριών.

Ώρα 12:08 Συνεχίζονται οι χορευτικές επιδείξεις. Σειρά πήρε το Λύκειο Ελληνίδων με Θρακιώτικους χορούς

Ώρα 12:11 Οι απονομές των τροπαίων τόσο στα κορίτσια όσο και στα αγόρια θα πραγματοποιηθεί μετά το τέλος και του τελικού των Αγοριών μεταξύ του 2ου ΓΕΛ Ξάνθης και του 1ου ΓΕΛ Αγρινίου

Ώρα 12:13  Έχουν βγει για προθέρμανση  οι δύο ομάδες.

Ώρα 12:17 Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.

2ο ΓΕΛ ΞΑΝΘΗΣ: Ζουρνατζίδης, Τριανταφύλλου, Γκίκα, Ιωάννου, Θεοφυλάκης, Πασσαλής, Γράβας, Φάκης, Γκασιμπαγιαζίδης, Τσιτσεκίδης, Μολώνης.

1ο ΓΕΛ ΑΓΡΙΝΙΟΥ: Κοντογιάννης Ευαγ., Ντόκας, Παναγιωτίδης, Κοντογιάννης Αθ., Κωνσταντόπουλος, Κακαρούνας, Καββαδίας, Μπελεβώνης, Θώδης, Γιαννακόπουλος, Τσέλιος

Ώρα 12:19 Στον πάγκο για την Ξάνθη είναι οι: Δημητριάδης, Σαμαράς, Δημητρίου, Γκάρας, Κοτόπουλος, Καράμπελας, Τσιεγγελίδης

Ώρα 12:21 Στον πάγκο για την ομάδα του Αγρινίου είναι οι: Σκλαπάνης, Τσιάμης, Σταθοχρηστόπουλος, Ιωνάς

Ώρα 12:25 Πολύς κόσμος στις εξέδρες, με τους συμμαθητές των παιδιών απο το 2ο ΓΕΛ να δίνουν το παρών

Ώρα 12:28 Πολύ όμορφη ατμόσφαιρα απο τους μαθητές του 2ου ΓΕΛ Ξάνθης

1′ Έναρξη του αγώνα.

3′ ΓΚΟΟΟΟΟΛ για το 2ο ΓΕΛ Ξάνθη. Πολύ ωραίο διαγώνιο δυνατό σουτ του Νίκου Τριανταφύλλου και 1-0  για την Ξάνθη

11′ Καλή στιγμή για τους Αγρινιώτες, με τον Καββαδία να βγαίνει απέναντι απο τον Ζουρντατζίδη, με τα πόδια τον σταματά ο κίπερ της Ξάνθης.

15‘ Καλύτερη η Ξάνθη στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τους παίκτες του Ηλία Καραλίδη να έχουν μπει αποφασισμένοι

17‘ Καλή στιγμή για το 2ο ΓΕΛ Ξάνθης με την κεφαλιά του Φάκη να περνά ελάχιστα άουτ.

30‘  Έχει πέσει ελαφρά ο ρυθμός, με την Ξάνθη να συνεχίζει να έχει την κατοχή.

35′ Σουτ του Καββαδία εκτός περιοχής μπλοκάρει εύκολα ο Ζουρνατζίδης. Παίρνουν μέτρα στο γήπεδο οι παίκτες του Αγρινίου, χωρίς πάντως το ματς να ξεφύγει απο τον έλεγχο της ξανθιώτικης ομάδας.

40′ Απαντά στις ευκαιρίες η Ξάνθη με το σουτ του Τσιτσεκίδη να περνά άουτ

42′ Νέα καλή στιγμή για την Ξάνθη με το γυριστό του Φάκη να μην βρίσκει στόχο

45′ Τέλος πρώτου μέρους.

Ώρα 13:22 Για να φτάσει στον μεγάλο τελικό η Ξάνθη κέρδισε πανηγυρικά τη Νέα Γενιά Ζηρίδη. Θυμηθείτε ΕΔΩ

Ώρα 13:24 Ενώ η ομάδα του 1ου ΓΕΛ Αγρινίου κέρδισε το 1ο ΓΕΛ Λιβαδειάς.Θυμηθείτε ΕΔΩ

46′ Έναρξη του δευτέρου μέρους, με αλλαγή για το 1ο ΓΕΛ Αγρινίου, ο Σκλαπάνης στην θέση του Ντόκα.

60′ Έχει μπει πιο δυνατά και στο δεύτερο η ομάδα της Ξάνθης, που ψάχνει το δεύτερο γκολ που θα την φέρει ακόμη πιο κοντά στην κατάκτηση του τίτλου.

63‘ Πρώτη, αναγκαστική, αλλαγή για την ομάδα της Ξάνθης με τον Τσιεγγελίδη να περνά στην θέση του Γκίκα.

66‘ Μεγάλη διπλή ευκαιρία για την Ξάνθη με τον Κοντογιάνννη να σταματά τα σουτ των Φάκη και Γράβα

71′ Δεύτερη αλλαγή για την ομάδα της Ξάνθης με τον Κοτόπουλο να περνά στην θέση του Μολώνη

75′ Ελέγχει πλήρως τον ρυθμό του ματς το 2ο ΓΕΛ Ξάνθης, κουρασμένοι και χωρίς δυνάμεις να πιέσουν μοιάζουν οι μαθητές του Αγρινίου

77′ Μεγάλη φάση για την Ξάνθη με το δυνατό σουτ του Γράβα μετά απο σέντρα του Φάκη να περνά μόλις άουτ.

81′ ΓΚΟΟΟΟΛ για την Ξάνθη. Ωραίο τελείωμα απο το Νεκτάριο Κοτόπουλο που κάνει το 2-0 για την ομάδα της Ξάνθης

83″ Αλλαγή για την Ξάνθη με τον Ανδρέα Σαμαρά να περνά στην θέση του Γκασιμπαγιαζίδη

87′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ για την Ξάνθη. Ταχύτατη αντεπίθεση και 3-0 με τον Στράτο Γράβα.

90′ Τέλος αγώνα. Πρωταθλητές Ελλάδας οι μαθητές του 2ου ΓΕΛ Ξάνθης.