Photos: 2ο ΓΕΛ για κούπα με εμφάνιση “εφτά αστέρων”κόντρα στο Ζηρίδειο!

Μέχρι την κατάκτηση της κούπας είχαν βάλει ως στόχο με την έναρξη του Σχολικού πρωταθλήματος οι μαθητές του 2ου Γενικού Λυκείου Ξάνθης που μετά την εκπληκτική νίκη με 7-1 επί της Νέας Γενιάς Ζηρίδη προκρίθηκαν στον μεγάλο τελικό και την Παρασκευή θα διεκδικήσουν τον τίτλο.

Πριν καλά καλά ξεκινήσει το παιχνίδι η ομάδα της Ξάνθης ήδη είχε πάρει σαφές προβάδισμα πρόκρισης, καθώς με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ιωάννου και τα τέρματα των Φάκη και Γκασιμπαγιαζίδη ήδη πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο 25λεπτο η ομάδα του 2ου ΓΕΛ Ξάνθης ήταν μπροστά στο σκορ με 3-0.  Και ακόμη δεν είχε δει τίποτα το Ζηρίδειο με τον εφιάλτη του Γιάννη Νικοπολίδη, γιος του προπονητή της Εθνικής Ελπίδων Αντώνη, να τελειώνει για το πρώτο 45λεπτο με ένα γκολ-ποίημα απο τον Στράτο Γράβα που αφού άδειασε με εντυπωσιακή πιρουέτα τον αντίπαλο του έπιασε δυνατό σουτ για το 4-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου, με τον Ζουρνατζίδη να κρατά ανέπαφη την εστία του στις 2-3 πολύ καλές στιγμές της Αθηναϊκής ομάδας.

Στην επανάληψη οι παίκτες της ξανθιώτικης ομάδας όχι μόνο δεν κατέβασαν ρυθμούς αλλά συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό καταφέρνοντας να ανεβάσουν τον δείκτη του σκορ στο 5-0 ξανά με σκόρερ των Γιάννη Ιωάννου, και παρά την μείωση του σκορ απο τον Κοσίδη η επίθεση του 2ου ΓΕΛ έβγαζε “φωτιές”, με τον Νίκο Τριανταφύλλου να σκοράρει για το 6-1 και τον Γιάννη Φάκη να συνεχίζει να σκοράρει κατά ριπάς για το τελικό 7-1.

Μοναδικό μελανό σημείο του θριάμβου της ξανθιώτικης ομάδας η αποβολή με δεύτερη κίτρινη του Κωνσταντίνου Πατσιώρα που αποτελεί μεγάλη απώλεια ενόψει του μεγάλου τελικού της Παρασκευής(12:30 LIVE Sportsaddict) κόντρα στο 1ο ΓΕΛ Αγρινίου.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Σταύρος Μάνταλος με βοηθούς τους Ιλιάς Εμπλιούκ και Χουσείν Κούλα.

2ο ΓΕΛ ΞΑΝΘΗΣ(Ηλ. Καραλίδης): Ζουρνατζίδης, Τριανταφύλλου, Ιωάννου, Θεοφυλάκης, Πατσιώρας, Πασσαλής, Γράβας(75′ Καράμπελας), Φάκης((85′ Κοτόπουλος), Γκασιμπαγιαζίδης(70′ Δημητρίου), Τσιτσεκίδης, Μολώνης

ΝΕΑ ΓΕΝΙΑ ΖΗΡΙΔΗ: Νικοπολίδης, Λαζαρίδης(32′ Τζαβίδας, 67′ Τσάνης), Κοσίδης, Χριστόπουλος, Μωραϊτάκης, Κανελλάκης, Σταμούλης, Πετούσης, Δημοσθενιάδης(60′ Ρουκουνάκης), Ποζατζίδης, Μπότος