Ο εξαιρετικός απολογισμός των αθλητών της Θράκης στο Διασυλλογικό πρωτάθλημα Ανδρών/Γυναικών

Άκρως θετικός ήταν ο απολογισμός της Θράκης στο Διασυλλογικό πρωτάθλημα Ανδρών/Γυναικών με πολλά μετάλλια και υψηλές επιδόσεις.

Πολύ καλά ξεκίνησε τη χρονιά ο Κομοτηναίος πρωταθλητής της Ολυμπιάδας Κομοτηνής,  Κώστας Μπανιώτης(φωτο). Ο αθλητής του Γιώργου Τσούγκου ξεπέρασε τα 2,24 μ., ωστόσο δεν επέλεξε να δοκιμάσει υψηλότερα, αφού ο χώρος του επέτρεπε άλματα μόνο με οχτώ διασκελισμούς. Ο Μπανιώτης έδειξε από το χειμώνα να βρίσκει το ρυθμό του και φαίνεται πως πολύ σύντομα στη σεζόν θα ξεμπερδέψει με το όριο (2,28 μ.) για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Βερολίνου.

Ενώ μετάλλιο είχαμε και για την 16χρονη Ραφαηλία Τσιαρδάκα που έκανε άλμα στα 2,70 του επί κοντώ και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΟΝ ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΤΩΝ ΑΘΛΗΤΩΝ ΤΟΥ ΠΑΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΟΝ ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΤΩΝ ΑΘΛΗΤΩΝ ΤΟΥ ΔΙΟΜΗΔΗ ΞΑΝΘΗΣ

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΟΝ ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΤΩΝ ΑΘΛΗΤΩΝ ΤΟΥ ΕΘΝΙΚΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ

Απο εκεί και πέρα η Θράκη είχα μεγάλη παρουσία και απο αθλητές άλλων τεσσάρων συλλόγων, με τον ΠΑΣ Ρήσσο Κομοτηνής να έχει εξαπλή παρουσία στους αγώνες. Στα 400 μέτρα ο Νικήτας Αναγνώστου έτρεξε 57,84 μένοντας 16ος στην συνολική κατάταξη, ενώ στα 100μέτρα ο Θωμάς Χάιδος έτρεξε 12,22. Έντονη ήταν όμως η παρουσία στις Γυναικές, με την Αλεξάνδρα Χατζηπέτρου να τρέχει τα 100μέτρα σε 13,10 καταλαμβάνοντας την 8η θέση, ενώ στο ίδιο αγώνισμα η Αγαθή Ψυχογιού έτρεψε 13,83 και η Θεοδώρα Κουτσοράκη 13,93 καταλαμβάνοντας την 16η και 17η θέση αντίστοιχα. Τέλος η Δέσκποινα Κοκουλού κατέλαβε την 11η θέση στο μήκος με άλμα στα  4,15.

Διπλή εκπροσώπηση είχε ο ΑΠΟΦΚΑ Ξάνθης, με τον Δημήτρη Σαρηκωνσταντή να τερματίζει τα 100μέτρα σε χρόνο 11,43 και να καταλαμβάνει την 11η θέση στον τελικό, ενώ η Ιωάννα Ευθυμιάδου τερμάτισε τα 400μέτρα σε 1:12:58 έχοντας την 15η επίδοση. Διπλή παρουσία είχε και ο Πολυνίκης Ορεστιάδας με τον Γιώργο Ματζαρίδη να τρέχει τα 400 σε 53,50 έχοντας την 9η επίδοση ενώ ο Άγγελος Δολαπτσής στην ίδια κούρσα έτρεξε τα 100μ. σε 12,14.