Υψηλές επιδόσεις και μετάλλια ο θετικός απολογισμός του ΠΑΣ Πρωταθλητών Κομοτηνής απο το Διασυλλογικό Ανδρών/Γυναικών!

Με 14 αθλητές του μετείχε στο Διασυλλογικό πρωτάθλημα Ανδρών/Γυναικών που διεξήχθη στην Δράμα η ομάδα του ΠΑΣ Πρωταθλητών Κομοτηνής, συλλέγοντας μάλιστα πέρα απο εξαιρετικές επιδόσεις και 4 μετάλλια κατακτώντας ένα χρυσό με τον Θανόπουλο, ένα χάλκινο απο την γυναικεία ομάδα 4χ100 αλλά και δύο χάλκινα απο Παπαδόπουλο και Καρά Αχμέτ.

Πιο συγκεκριμένα η “tsipteam” είδε με ικανοποίηση τον Ιάσωνα Θανόπουλο να επιβεβαιώνει πως είναι ο κορυφαίος στην Δισκοβολία και με ρίψη στα 52,70 να κατακτά το χρυσό μετάλλιο, με τον Θανόπουλο μάλιστα να μετέχει και στην Σφαιροβολία οπού κατετάγη 5ος με ρίψη στα 12,64.

Πολυπληθής ήταν η συμμετοχή του ΠΑΣ Πρωταθλητών στις κούρσες, με τον Παύλο Παπαδόπουλο να κατακτά το χάλκινο μετάλλιο τρέχοντας με 11,02 βελτιώνοντας κατά πολύ και την επίδοση του στον προκριματικό οπού έτρεξε 11,21. Απο εκεί και πέρα στα 100 μέτρα με καλές επιδόσεις μετείχαν επίσης οι Τάσος Ριζικιανός με 11,55 και ο Γιώργος Λεπίδας με 11,74.  Την πέμπτη θέση στα 110μέτρα με εμπόδια κατέκτησε ο Ζαννής Λυκούρης με 16,27. Ενώ καλή παρουσία είχαν και οι 400αρηδες με τον Στέλιο Ντέμο να κατακτά την 6η θέση με 52,33 ενώ 12ος κατετάγη ο Χρήστος Πασχαλίδης με 54,33.  Τέλος όσον αφορά τους Άνδρες καλή παρουσία είχε η ομάδα 4χ100 που αγωνίστηκε με τους Γιώργο Λεπίδα, Τάσο Ριζικιανό, Παύλο Παπαδόπουλο και Αντώνη Τσαμούρα και κατετάγη 4η.

Πολύ πιο εντυπωσιακή ήταν η παρουσία των Γυναικών του συλλόγου, με την ομάδα 4χ100 αποτελούμενη απο της Μαρία Κουκούτση, Χριστίνα Καραδήμου, Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου και Ευθαλία Παπαδοπούλου έτρεξε 50,1 και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο σε μια αρκετά δυνατή κούρσα. Ενώ μετάλλιο είχαμε και για την Μπαχάρ Καρά Αχμέτ στα 400μέτρα με την 16χρονη πρωταθλήτρια του ΠΑΣ να τρέχει τα 400μ. σε 1:02:06, στην ίδια κούρσα είχαμε και την Σταματίνα Μάρκου που κατετάγη 10η με επίδοση 1:04:86. Τέλος μπορεί να μην κατέκτησαν μετάλλιο ωστόσο πολύ καλή παρουσία είχαν και οι σπρίντερ του συλλόγου με την Ευθαλία Παπαδοπούλου με 12,53 να κατακτά την 4η θέση στα 100μέτρα, η Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου την 5η με 12,63 ενώ στην ίδια κούρσα η Χριστίνα Καραδήμου με 12,94 την 6η.