Με μεγάλες ανατροπές στα ημιτελικά του Europa Μαρσέιγ και Σάλτσμπουργκ! Αγχώθηκαν αλλά πέρασαν Άρσεναλ και Ατλέτικο

Άρσεναλ, Ατλέτικο, Μαρσέιγ και Σάλτσμπουργκ είναι οι ομάδες που προκρίθηκαν στα ημιτελικά του Europa League, με τις δύο τελευταίες να το έχουν καταφέρει με τρομερές ανατροπές.

Η Μαρσέιγ νίκησε 5-2 τη Λειψία, η οποία είχε νικήσει 1-0 στη Γερμανία και μάλιστα άνοιξε το σκορ στη Μασσαλία στο 2ο λεπτό.

Κάτι ακόμη πιο εντυπωσιακό πέτυχε η Σάλτσμπουργκ, αφού η Λάτσιο είχε νικήσει 4-2 στη Ρώμη και άνοιξε το σκορ στο 55′ με τον Ιμόμπιλε στην Αυστρία. Η Σάλτσμπουργκ όμως ισοφάρισε ένα λεπτό μετά και εν συνεχεία έφτασε στο 4-1, το σκορ πρόκρισης δηλαδή, σκοράροντας 3 φορές σε 5 λεπτά! Στο 72′ με τον Αϊνταρά, στο 74′ με τον Χουάν Χι-Τσαν, και στο 76′ με τον Λάινερ.

“Καρδιχτύπησε” η Άρσεναλ, καθώς η ΤΣΣΚΑ Μόσχας προηγήθηκε 2-0 και ήθελε ένα ακόμη γκολ για πρόκριση αλλά τελικά μείωσε ο Γουέλμπεκ στο 75′ και ισοφάρισε για το τελικό 2-2 ο Ραμσεϊ στο 90’+2.

Αγχωτική ήταν και η πρόκριση της Ατλέτικο, καθώς η Σπόρτινγκ νίκησε 1-0 με το γκολ του Φρέντι Μοντέρο, όμως οι “ροχιμπλάνκος” είχαν επικρατήσει με 2-0 στη Μαδρίτη.

Πιο συγκεκριμένα:

Μαρσέιγ – Λειψία 5-2 (6′ αυτ. Ίλσανκερ, 9′ Σαρ, 38′ Τοβέν, 60′ Παγέτ, 90’+4 Σακάι / 2′ Μπρούμα, 55′ Ογκιστέν) [0-1]

ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Άρσεναλ 2-2 (39′ Τσάλοβ, 50′ Ναμπάμπκιν / 75′ Γουέλμπεκ, 90’+2 Γουίλσιρ) [1-4]

Σπόρτινγκ – Ατλέτικο 1-0 (28′ Φρέντι Μοντέρο) [0-2]

Σάλτσμπουργκ – Λάτσιο 4-1 (56′ Ντάμπουρ, 72′ Αϊνταρά, 74′ Χουάν Χι-Τσαν, 76′ Λάινερ / 55′ Ιμόμπιλε) [2-4]