LIVE: Ο μεγάλος τελικός του πρωταθλήματος Παίδων Μεικτών Ξάνθης και Δράμας

Καλησπέρα σας κυρίες και κύριοι. Στο Ενωσιακό γήπεδο της Κατερίνης θα ξεκινήσει σε λίγα λεπτά ο μεγάλος τελικός του πρωταθλήματος Προεπιλογής Εθνικών ομάδων μεταξύ των ΕΠΣ Ξάνθης και Δράμας.

Το SportsAddict για ακόμη μια φορά δίνει το παρών σε μια μεγάλη διοργάνωση και θα σας μεταφέρει την ζωντανή εξέλιξη του μεγάλου αγώνα της ομάδας του Απόστολου Κουτρουλού απέναντι σε αυτή των Μούλη Γρηγοριάδη και Κυριάκο Καρίπη.

Ώρα 13:38 Πάμε αν δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων

Για την ΕΠΣ Ξάνθης ξεκινούν οι: Χατζής, Μαρκοσιάν, Κούτρας, Τυριακής, Χαϊτίδης, Αναστασιάδης, Μετεντζίδης, Πατήρας, Ιωσηφίδης, Γιουρούκ, Χότσκα.

Στον πάγκο είναι οι: Χατζηβασιλείου, Τσολακίδης, Καραγεώργος, Κριτσιμάλης, Τεφήκογλου, Παπαθεοδώρου, Πιστικός.

Ώρα 13:40 Για την ΕΠΣ Δράμας ξεκινούν οι: Μπεζυρτζής, Φλέγγας, Γιορδαμλής, Ουρζούζης, Μανωλεσάκης, Καραγιαννίδης, Χατζηπαπαθεοδωρίδη, Αλμανίδης, Ιορδανίδης, Μπάμπουρας, Γαλόπουλος

Στον πάγκο είναι οι: Τσακίρης, Σπυριδόπουλος, Παγκούλας, Μουρατίδης, Μπερμπερίδης, Πετρόπουλος, Γιαννάκης

Ώρα 13:50 Πολύς κόσμος στις εξέδρες, ενώ σύσσωμες βρίσκονται και οι διοικήσεις των δύο Ενώσεων, με τους Προέδρους των ΕΠΣ Ξάνθης Γιώργο Πανίδη και ΕΠΣ Δράμας Γιώργο Χατζησαρόγλου να παρακολουθούν μαζί το ματς

Ώρα 13:55 Πάμε να δούμε μαζί την πορεία της ΕΠΣ Ξάνθης μέχρι τον σημερινό τελικό:

Ώρα 14:07 Όλα έτοιμα για την σέντρα, η πρώτη πάσα είναι για τους Δραμινού

1′ Έναρξη του αγώνα

10′ Μοιρασμένο το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να πάρουν την κατοχή του αγώνα,

15′ Δύο πολύ καλές στιγμές για τους Δραμινούς μέσα σε μικρό διάστημα με τους Γαλόπουλο και Ιορδανίδη να αστοχούν

19′ Απειλεί ξανά η ομάδα της Δράμας που έχει ανεβάσει την επιθετικότητα της, με το χτύπημα φάουλ του Μπάμπουρα να περνά δίπλα απο την εστία του Χατζή.

21′ Πρώτη αλλαγή στο ματς για την ομάδα της ξάνθης, με τον Κούτρα που αντιμετωπίζει πρόβλημα να περνά εκτός στην θέση του ο Τεφήκογλου

23‘ Πρώτη καλή στιγμή για την ομάδα της Ξάνθης με τον Ιωσηφίδη να μπαίνει επικίνδυνα στην αντίπαλη περιοχή όμως το σουτ του δεν ήταν δυνατό με τον Μπεζυρτζή να μπλοκάρει σταθερά

25′ Πολύ απειλητικός ο τοπ σκόρερ των Δραμινών, Ιορδανίδης, που βγήκε στην πλάτη της ξανθιώτικης άμυνας έπιασε το σουτ όμως ο Χατζής με διπλή προσπάθεια έσωσε την ομάδα της Ξάνθης.

35′ Ελαφρώς καλύτερη η ομάδα της Δράμας που έχει την κατοχή χωρίς όμως να μπορεί στο τελευταίο δεκάλεπτο να απειλήσει με κάποια σημαντική στιγμή τον Χατζή. Προσπαθεί με κόντρες να φανεί απειλητική η ομάδα της Ξάνθης

38′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ Φανταστικό γκολ για την Ξάνθη με απευθείας εκτέλεση κόρνερ! του Εμρέ Χότσκα! Τρομερό τέρμα για την ομάδα της Ξάνθης με το νεαρό επιθετικό της ΑΕΞ να εκτελεί υπέροχα και να εκμεταλλεύεται το μπέρδεμα Μπεζυρτζή και αμυντικών που δεν μπόρεσαν να σταματήσουν την πορεία της μπάλας προς τα δίχτυα τους

40′ Τέλος ημιχρόνου. Πιο απειλητική η ομάδα της Δράμας πιο ουσιαστική όμως η Ξάνθη που έχει το προβάδισμα. ΕΠΣ Δράμας – ΕΠΣ Ξάνθης 0-1

Ώρα 15:00 Οι  δύο ομάδες είναι στην σέντρα, αναμένοντας τον διαιτητή του αγώνα να εξέλθει.

41′ Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Με αλλαγή για την ομάδα της Δράμας εντός ο Σπυριδόπουλος στην θέση του Ουρσούζη

43′ Πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος για τους Δραμινούς με την εκτέλεση φάουλ του Ιορδανίδη να περνά μόλις άουτ

45‘ Καλή στιγμή για την ομάδα της Ξάνθης με τον Πατήρα με ωραία προσπάθεια να απελευθερώνεται απο τον προσωπικό του αντίπαλο και πιάνει δυνατό σουτ, με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε ο Μπεζυρτζής

52′ Ημιτελής έμεινε η αντεπίθεση της ομάδας της Ξάνθης με τον Γιουρούκ να κόβεται απο αντιπάλους ενώ το σουτ του Ιωσηφίδη στην συνέχεια κόπηκε σε κόρνερ

53′ Αλλαγή για την ομάδα της Ξάνθης με τον Πιστικό να περνά στην θέση του χρυσού σκόρερ Χότσκα.

55′ Άσχημα πράγματα στην εξέδρα, με γονείς να έχουν πιαστεί στα χέρια. Συστάσεις απο τα μικρόφωνα αλλά δυστυχώς οι αντεγκλήσεις συνεχίζονται

57′ Με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων ευτυχώς η ένταση σταμάτησε και πλέον όλοι έχουν στρέψει το ενδιαφέρον τους εκεί που έπρεπε να είναι, στο αγωνιστικό και στην προσπάθεια των παιδιών και των δύο ομάδων

63′ Άγγιξε το δεύτερο γκολ πάλι απο απευθείας κόρνερ αυτή την φόρα του Πιστικού η Ξάνθη, όμως ο Αλμανίδης πάνω στην γραμμή έδιωξε

67′ Δεύτερη αλλαγή για την ομάδα της Δράμας με τον Γιαγκούλα να περνά στο ματς αντί του Γεωργαμλή.

69′ Βγάζουν τρομερή ψυχή και πάθος οι μικροί ξανθιώτες που παλεύουν με όλες τους τις δυνάμεις για το τελευταίο δεκάλεπτο

71′ Καλή στιγμή για την ομάδα της Ξάνθης, με το δυνατό σουτ εκτός περιοχής του Αναστασιάδη να περνά δίπλα απο την εστία των Δραμινών

75′ Πιέζει η ομάδα της Ξάνθης, που όχι μόνο δεν έχει κλειστεί αλλά προσπαθεί να κρατήσει μπάλα και να βρει ένα δεύτερο γκολ

79′ ΓΚΟΛ για την Δράμα. Ότι χειρότερο για την ομάδα της Ξάνθης με τον Γιαγκούλα να ισοφαρίζει με σουτ εντός περιοχής. Όπως στο πρώτο έτσι και τώρα κόντρα στην ροή έχουμε γκολ

80′ Καθυστερήσεις παίζουμε, αν δεν αλλάξει κάτι πάμε σε πέναλτι.

80+1′ Τρίτη αλλαγή για την Ξάνθη με τον Τσολακίδη να περνά στην θέση του Ιωαηφίδη

80′ Τέλος αγώνα. Στην διαδικασία των πέναλτι θα κριθεί ο πρωταθλητής Ελλάδας. ΕΠΣ Δράμας – ΕΠΣ Ξάνθης 1-1

Ώρα 15:50 Για τρίτη συνεχόμενη φορά στην διοργάνωση η ομάδα της Ξάνθης φτάνει στα πέναλτι, της προηγούμενες ο Χατζής ήταν πρωταγωνιστής και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του, πρώτη φορά στην ψυχοφθόρο διαδικασία φτάνουν οι Δραμινοί

Ώρα 15:52. Όλα έτοιμα για την έναρξη της διαδικασίας.

Ωρα 15:54 Άστοχο το πρώτο πέναλτι του αγώνα. Άουτ η εκτέλεση του Μανωλεσάκη

Ώρα 15:55 ΓΚΟΟΟΟΛ για την Ξάνθη. Εύστοχη η εκτέλεση του Αναστασιάδη

Ώρα 15:56 Άστοχο και  το δεύτερο χτύπημα για την Δράμα, στο δοκάρι η εκτέλεση του Ιωσηφίδη.

Ώρα 15:57 ΓΚΟΟΟΟΛ για  την Ξάνθη. Εύστοχη η εκτέλεση του Πατήρα, μεγάλο προβάδισμα για την Ξάνθη που κάνει το 2-0.

Ώρα 15:58 ΓΚΟΛ για την Δράμα. Ο Χατζηπαπαθεοδωρίδης μειώνει σε 2-1.

Ώρα 15:59 Μένει το 2-1, με τον Μπεζυρτζή να αποκρούει την εκτέλεση του Χαϊτίδη

Ώρα 16:00 Ναιιιιιι ο Θανάσης Χατζής αποκρούει την εκτέλεση του Μπάμπουρα, στα πόδια του Πιστικού κρίνεται ο τίτλος

Ωρα 16:01 ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ για την Ξάνθη. Ο Πιστικός σκοράρει και  χαρίζει την κούπα στην Ξάνθη!

Τρομερό κατόρθωμα για τους μικρούς ξανθιώτες που έγραψαν ιστορία. Πανάξιοι πρωταθλητές οι παίκτες του Απόστολου Κουτρουλού

Θα ακολουθήσει σε επόμενες αναρτήσεις πλούσιο φωτορεπορτάζ τόσο του αγώνα όσο και τις απονομές που γίνονται  αυτή την στιγμή.