Διπλασίασε της νίκες του ο Προμηθέας Πάτρας των Σανδραμάνη και Ερμείδη! Το πανόραμα του Πανελλήνιο Εφήβων

Η Εφηβική ομάδα του Προμηθέα Πάτρας των Χρυσόστομου Σανδραμάνη και Δημήτρη Ερμείδη διπλασίασε τις νίκες της επικρατώντας με 84-41 του Ηρακλείου, στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής της Τελικής Φάσης του 45ου Πανελληνίου Εφήβων στην Χερσόνησο του Ηρακλείου Κρήτης. Εν αντιθέσει με τον Άρη του Βαλάντη Κουρτίδη που ηττήθηκε απο την ΑΕΚ.

Η πατρινή ομάδα δυσκολεύτηκε στο 1ο δεκάλεπτο και ήταν πίσω στο σκορ με 8-12 στο 6’ . Οι παίκτες του Ανδρέα Κεσαπίδη ανέβασαν την απόδοσή τους στη συνέχεια και με επιμέρους σκορ 23-1 προηγήθηκαν με 31-12 στο 16΄, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά το παιχνίδι.

Στον 1ο αγώνα της 2ης ημέρας του 45ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων η AEK πήρε την 2η νίκη της και ο Άρης γνώρισε την 2η ήττα του με το τελικό 63-74 στην Χερσόνησο Ηρακλείου Κρήτης. Η ΑΕΚ πήρε νωρίς στο παιχνίδι το προβάδισμα και έφτασε ως το +20 (26-46, 22’34’’), λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Η διαφορά ανέβηκε ακόμη περισσότερο, έφτασε στο +26 (32-58, 29’) με την ομάδα του Νίκου Χατζή να φτάνει στη νίκη με το τελικό 74-63.

Ενώ  και ο Ολυμιακός έκανε το 2/2 επικρατώντας με 90-56 του μαχητικού ΓΣ Ελευθερούπολης.