Ανατροπή-έπος της Ρόμα κόντρα στην Μπαρτσελόνα με τεράστιο Μανωλά! Στα ημιτελικά με θρίαμβο στο Μάντσεστερ για την Λίβερπουλ

Ποδοσφαιρικό έπος! Η Ρόμα επικράτησε 3-0 στο «Ολίμπικο» και απέκλεισε την Μπαρτσελόνα σε μία από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις όλων των εποχών, με τον Κώστα Μανωλά να σκοράρει το γκολ της μαγικής πρόκρισης των Ρωμαίων που ανέτρεψαν το σε βάρος τους 4-1 του πρώτου αγώνα

Θαύματα γίνονται στο ποδόσφαιρο και ένα από αυτά είχε μεγάλο πρωταγωνιστή έναν σπουδαίο Έλληνα ποδοσφαιστή, καθώς με γκολ του Κώστα Μανωλά η Ρόμα απέκλεισε την Μπαρτσελόνα στα προημιτελικά του Champions League. Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε είχε νικήσει 4-1 στην Βαρκελώνη και όμως η Ρόμα κατάφερε να νικήσει με 3-0, με τον Μανωλά να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο 82′ με κεφαλιά και να “τρελαίνεται”! Νωρίτερα για την επική ανατροπή της Ρόμα σκόραραν ο Τζέκο στο 6′ και ο Ντε Ρόσι με πέναλτι στο 58′,

Αυτή είναι η δεύτερη φορά που η Ρόμα προκρίνεται στα ημιτελικά του Champions League. Η πρώτη ήταν το 1984, ως Κύπελλο Πρωταθλητριών βέβαια, όταν είχε χάσει στα πέναλτι απ’ τη Λίβερπουλ στον τελικό.

Στο άλλο ματς των ημιτελικών, θρίαμβος για τη Λίβερπουλ και στο Μάντσεστερ και πρόκριση στα ημιτελικά του Champions League! Οι ρεντς μπορεί να βρέθηκαν πίσω στο σκορ, όμως «τούμπαραν» το ματς στο «Etihad» και πέρασαν στην επόμενη φάση διπλασιάζοντας τις νίκες τους απέναντι στη Σίτι (2-1 και 3-0 το πρώτο ματς).

Τέλειο ξεκίνημα για τους «πολίτες» που άνοιξαν το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με τον Ζέσους, όμως δεν κατάφεραν να παρασύρουν την άψογα στημένη ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ. Στο 42ο λεπτό βέβαια φωνάζουν σωστά για κανονικό γκολ του Σανέ που δεν μέτρησε. Από τις διαμαρτυρίες μάλιστα αποβλήθηκε στο φινάλε του ημιχρόνου ο Γκουαρντιόλα.

Το ματς κρίθηκε στο 56ο λεπτό όταν ο Σαλάχ πήρε την μπάλα σε σημείο βολής και πάγωσε το «Etihad». Τον θρίαμβο ολοκλήρωσε ο Φιρμίνο στο 77ο λεπτό εκμεταλλευόμενος ένα τραγικό λάθος του Οταμέντι.