Άλωσε το Αιγίνιο και μπήκε σε θέση οδηγού στα play out ο Εθνικός!

Ρεπορτάζ από το Αιγίνιο:  Κοσμάς Πανταζής

Μεγάλη νίκη πέτυχε πριν λίγο στο Αιγίνιο επί της τοπικής Νίκης με 3-1 σετ στα πλαίσια της 1ης αγωνιστικής των play out της Volley League ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης.

Η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη ήταν αυτή που έπρεπε όταν η μπάλα «έκαιγε» και με εξαιρετικούς Βελίτσκοβιτς, Κασαμπαλή και Ριζόπουλο έφτασε σε μία νίκη που ίσως αποδειχθεί καθοριστική για την παραμονή στην πορεία.

Ο αγώνας ήταν ένα βολεϊκό θρίλερ στα τρία πρώτα σετ. Στο 1ο σετ ισοφάρισε ο Εθνικός με άσσο του Βελίτσκοβιτς σε φλοτ σέρβις αλλά η Νίκη με επίθεση του Κιχάδα και κόντρα επίθεση του Στρούγκαρ έκανε το 25-23 και το 1-0 σετ.

Στο 2ο σετ ο Παγιάν ισοφάρισε 22-22 και με ένα λάθος του Μαυροβουνιώτη αλλά και ένα μπλοκ του Μεχία στον Μαυροβουνιώτη έδωσε προβάδισμα 24-22 για τον Εθνικό. Μείωσε ο Στρούγκαρ 24-23 αλλά ο Ριζόπουλος με επίθεση έκανε το 25-23 και το 1-1 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο 3ο σετ όπου ο Εθνικός προηγήθηκε και με 20-15 με φοβερό σερβίς του Ριζόπουλου που έκανε σερί 5-0 αλλά η μαχητική Νίκη απάντησε με τον Παπαδόπουλο. Ο πατρινός ακραίος με επίθεση και άσσο ισοφάρισε 23-23 αλλά το σετ κρίθηκε με επίθεση του Βελίτσκοβιτς και με μπλοκ του Κασαμπαλή στον Μαυροβουνιώτη ο οποίος ήταν και ο μοιραίος παίκτης της Νίκης.

Με καλύτερη ψυχολογία και πιο πιεστικό σερβίς ο Εθνικός ξέφυγε 5-2 στο 4ο σετ και διατήρησε το +3 μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Με καλύτερο ρυθμό και ασταμάτητους τους Παγιάν, Βελίτσκοβιτς η θρακιώτικη ομάδα πήρε το σετ 25-18 και μαζί την πολύτιμη νίκη 3-1 σετ.

Πλέον ο Εθνικός είναι πρώτος με 3 βαθμούς, ακολουθεί η Νίκη με 2 και ο Παναθηναϊκός χωρίς βαθμούς.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι φίλαθλοι του Εθνικού βρέθηκαν στο κλειστό γυμναστήριο του Αιγινίου και βοήθησαν με τη φωνή τους και το χειροκρότημα τους τους παίκτες.

Σε επόμενη ανάρτηση θα ακολουθήσει πλούσιο φωτορεπορτάζ από τον αγωνιστικό χώρο, τις κερκίδες και βίντεο με τους πανηγυρισμούς.

Διαιτητές: Γεωργουλέας, Μυλωνάκης

Διακύμανση

1ο σετ: 8-5, 16-11, 21-17, 25-23

2ο σετ: 7-8, 15-16, 20-21, 23-25

3ο σετ: 8-6, 15-16, 19-21, 23-25

4ο σετ: 5-8, 13-16, 16-21, 18-25

* Οι πόντοι της Νίκης Αιγινίου προήλθαν: 6 άσσοι, 53 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν 8 άσσοι, 58 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-23, 23-25, 23-25, 18-25) σε 124΄

ΜΑΣ ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Οικονομίδης): Δημητριάδης 2π. (2/3 επ.), Μαυροβουνιώτης 14 (11/26 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 43% υπ. – 29% άριστες), Ντίνας 9 (4/8 επ., 5 μπλοκ), Ροντρίγκεζ 12 (8/12 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Στρούγκαρ 21 (20/41 επ., 1 άσσος), Παπαδόπουλος 11 (8/19 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 58% υπ. – 18% άριστες) / Ράκοβιτς (λ, 69% υπ., 34% άριστες), Κιοσσές, Μήλης.

ΜΓΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Παγιάν 24 (20/44 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Κασαμπαλής 4 (2/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Βελίτσκοβιτς 23 (18/30 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 39% υπ. – 26% άριστες), Μέγια 12 (9/10 επ., 3 μπλοκ), Χριστόφας 9 (4/12 επ., 5 μπλοκ), Ριζόπουλος 7 (5/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 80% υπ. – 47% άριστες) / Κοντοστάθης (λ. – 44% υπ. – 10% άριστες), Βλαχόπουλος.