Στη Volley League η ΑΕ Κομοτηνής!

Η Αθλητική Ένωση Κομοτηνής επικράτησε 3-1 της ΧΑΝΘ στον τελικό των μπαράζ στην Αλεξανδρούπολη και τη νέα χρονιά θα αγωνίζεται στη Volley League.

Σε ένα τρομερό ματς στο κλειστό «Μιχάλης Παρασκευόπουλος» της Αλεξανδρούπολης, Α.Ε.Κ. & ΧΑΝΘ που πέρασαν δίκαια στον τελικό, τα έδωσαν όλα για τη νίκη.

Στο 1ο σετ, η ομάδα της Ροδόπης παρ’ όλο που βρέθηκε με 17-13 πίσω στο σκορ, κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή και να το κατακτήσει με 25-21. Στο 2ο οι παίκτες του Ηλία Κρεούζη, με την ψυχολογία στα ύψη μετά την εξέλιξη του 1ου σετ έφτασαν σε μία εύκολη επικράτηση με 25-16. Το 3ο σετ που ήταν και το μεγαλύτερο του αγώνα σε διάρκεια, ήταν συγκλονιστικό. Οι Θρακιώτες αν και βρέθηκαν να χάνουν με 20-16, επέστρεψαν στο ματς και διεκδίκησαν το σετ μέχρι τέλους, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο στο φινάλε. Τελικά οι Θεσσαλονικείς το πήραν με 30-28, αλλά όπως φάνηκε ήταν το «κύκνειο άσμα» τους. Οι παίκτες της Κομοτηνής είχαν τα ψυχικά αποθέματα και την ενέργεια που χρειαζόταν και αν δεν υπήρχαν κάποια λάθη το σκορ θα ήταν πολύ μεγαλύτερο από το 25-21 με το οποίο πήραν τελικά το σετ.

Η ΑΕ Κομοτηνής επιστρέφει στη Volley League για πρώτη φορά μετά το 1999. Συγκεκριμένα έχει γράψει στο ενεργητικό της τρεις παρουσίες στην μεγάλη κατηγορία. Η πρώτη ήταν την σεζόν 1989-90 που πήρε την 10η θέση και ανέβηκε πάλι το 1997. Τη σεζόν 1997-98 πήρε την 10η θέση και ένα χρόνο αργότερα (1998-99) πήρε την 12η θέση και υποβιβάστηκε.

ΑΕ Κομοτηνής (Κρεούζης): Χρηστουηλίας, Στοϊλούδης, Ανδρεάδης, Παπαδάκος, Μπουφίδης, Δαλδαβερένης, λ- Αρχοντούδης (Χρηστάκος, Μετιάζης, Δεληγιαννίδης).

ΧΑΝΘ (Ζιώγας): Χρυσάφης, Παραδεισιάνος, Γιάγκος, Τερζόγλου, Τσιάρας, Μακράκης, λ- Πάντσιος (Κουρτίδης, Τσοπάνογλου, Νικολακάκης).

Τα σετ: 25-21, 25-16, 28-30, 25-21