Νικητής του League Cup ο Ολυμπιακός, επικεντρώνεται στο πρωτάθλημα ο Εθνικός

Τον πρώτο τίτλο της σεζόν κατέκτησε ο Ολυμπιακός επικρατώντας δίκαια του Εθνικού Αλεξανδρούπολης με 3-0 σετ (25-15, 25-15, 25-13) στον τελικό της Ερμούπολης.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτεροι σε όλο το ματς και κατέκτησαν σχετικά εύκολα το 5ο League Cup της ιστορίας τους.

Για τον Εθνικό η παρουσία του στον τελικό ήταν μεγάλη επιτυχία και τώρα οι Εβρίτες μπαίνουν στο τελικό στάδιο της προετοιμασίας τους για το πρώτο παιχνίδι των play out με αντίπαλο τη Νίκη Αιγινίου.

Πολυτιμότερος παίκτης αναδείχτηκε ο Ολλανδός Γέροεν Ράουβερντινκ, ενώ την απονομή έκανε ο σπουδαίος Αμερικανός σκηνοθέτης και σεναριογράφος Στίβεν Μπερνστάιν που βρέθηκε στη Σύρο με την ευκαιρία της δημιουργίας κινηματογραφικών στούντιο του χόλιγουντ και σχολής σκηνοθεσίας στο νησί των Κυκλάδων.

Ο Ολυμπιακός είχε μεγάλη ισχύ στο σερβίς του και σε όλο τον αγώνα έκανε μόλις 11 λάθη εκ των οποίων τα 9 ήταν χαμένα σερβίς, δγλαδή, έκανε μόνο ένα λάθος σε επίθεση και ένα στην υποδοχή.

Ο Εθνικός πάλεψε όσο μπορούσε μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ κάθε σετ αλλά στη συνέχεια δεν είχε διάρκεια και δε μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των πειραιωτών. Αλλωστε τη Μεγάλη Τετάρτη που ο Ολυμπιακός θα παίζει τον πρώτο τελικό του Τσάλετνζ Καπ με τη Ραβένα στην Ιταλία, ο Εθνικός θα αρχίζει τον δικό του Γολγοθά για τα πλέι άουτ και τη μεγάλη προσπάθεια για να μείνει στην Volley League Πάμε Στοίχημα.

Στο 1ο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 5-2 με πρώτους χρόνους από Μπέμε και Πετρέα και έφτασε στο 8-4 με τον Ράουβερντινκ. Ο Εθνικός απάντησε με σερί 4-0 χάρις το σερβίς του Κασαμπαλή και ισοφάρισε 8-8. Με το χαμένο σερβίς του Ριζόπουλου και δύο μπλοκ του Μπέμε ο Ολυμπιακός ξέφυγε 12-9. Σταδιακά ο Ολυμπιακός ανέβασε τη διαφορά και με το σερβίς του Μπέμε, ενώ από το 21-15 έκανε σερί 4-0 και έκλεισε το σετ 25-21.

Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ με τον Ολυμπιακό να μπαίνει με άνετο προβάδισμα 6-2 από το σερβίς του Μπέμε. Ο Εθνικός μείωσε 10-8 με τον Παγιάν αλλά οι «ερυθρόλευκοι» με σερί 3-0 από Ράουβερντινκ και Μπέμε άνοιξε το σκορ 13-8, ενώ στο 20-14 ο Ολυμπιακός έκανε σερί 4-0 με πόντο του Ράουβερντινκ και τρία λάθη των παικτών του Εθνικού. Το σετ τελείωσε 25-15 με λάθος σερβίς του Χατζόπουλου.

Η αντίσταση του Εθνικού κράτησε μέχρι που ο Μέχια μείωσε σε 7-6 στο 3ο σετ. Με σερβίς του Πετρέα ο Ολυμπιακός έκανε σερί 3-0 και ξέφυγε 10-6. Από το 15-12 ο Ολυμπιακός έκανε σερί 8-0 με το εντυπωσιακό σερβίς του Πετρέα και ξέφυγε με 23-12. Ο αγώνας τελείωσε με άουτ επίθεση του Παγιάν για το 25-13 και το 3-0 σετ.

Διαιτητές: Ονόπας – Βασιλειάδης