Με Ολυμπιακό στον τελικό του League Cup ο Εθνικός!

Επανάληψη του τελικού του 2015 θα έχουμε τελικά στο League Cup «Νίκος Σαμαράς» καθώς μετά τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης και ο Ολυμπιακός πήρε την πρόκριση επικρατώντας 3-0 σετ (25-16, 25-21, 25-19) του οικοδεσπότη Φοίνικα Σύρου στην Ερμούπολη.

Στον τελικό μεταξύ Εβριτών & Πειραιωτών που είχε διεξαχθεί πριν 3 χρόνια στη Γλυφάδα, οι δεύτεροι είχαν επικρατήσει 3-1 κατακτώντας το τρόπαιο.

Με ποιότητα στο παιχνίδι του, πολλές λύσεις, γρήγορη ανάπτυξη και υυπεροχή σε επίθεση και σερβίς ο Ολυμπιακός πήρε δίκαια τη νίκη απέναντι στον μαχητικό Φοίνικα που πάλεψε για να πάρει ένα σετ που θα τον κρατούσε στον αγώνα αλλά δεν τα κατάφερε. Οι «ερυθρόλευκοι» σημείωσαν την 16η σερί νίκη τους στο Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς και θα έχουν την ευκαιρία να κατακτήσουν τον 5ο τίτλο σε επτά διοργανώσεις. Σπουδαία εμφάνιση έκαναν για τον Ολυμπιακό οι Αλεξίεφ, Ράουβερντινκ, ενώ για άλλη μία φορά Μπέμε και Πετρέας ήταν ανίκητοι στο μπλοκ και αποτελεσματικοί στο σερβίς.

O Oλυμπιακός μπήκε δυνατά στον αγώνα και από την αρχή του 1ου σετ πήρε προβάδισμα 4-1 με τον Οϊβάνεν και 8-4 με τον Αλεξίεφ. Οι συριανοί ισορρόπησαν την διαφορά στο -4 αλλά ο Ολυμπιακός δεν αρκέστηκε σε αυτό. Με υπεροχή στο σερβίς και πίεση στο μπλοκ κατάφερε να ξεφύγει 17-11 με το χαμένο σερβίς του Στεφανίδη και την επίθεση του Οϊβάνεν. Ο άσσος του Πετρέα έκανε το 20-13 και το σετ τελείωσε εύκολα για τον Ολυμπιακό με «ερυθρόλευκο» σερί 3-0 ύστερα από την επίθεση των Οϊβάνεν, Μπέμε και το μπλοκ του Οϊβάνεν στον Πέτερλιν.

Καθοριστικό ήταν το 2ο σετ με τον Φοίνικα να ανεβαίνει στο φιλέ αλλά δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν όταν προηγήθηκε 19-18. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά με προβάδισμα 4-1 και έδειξε πως θα κάνει περίπατό αλλά ο Φοίνικας βρήκε ρυθμό με το σερβίς του Γιορντάνοφ και του Στεφανίδη και τελικά ισοφάρισε 10-10 με την κόντρα επίθεση του Γιορντάνοφ. Στο καλύτερο κομμάτι του παιχνιδιού έγιναν μεγάλες μάχες στο φιλέ και ο Φοίνικας με μπλοκ άουτ του Γιορντάνοφ βγήκε μπροστά 19-18. Ο Μαρούλης έχασε το σερβίς ενώ στις επόμενες δύο φάσεις κάρφωσαν άουτ Στεφανίδης και Πέτερλιν και έτσι ο Ολυμπιακός με το πλασέ του Γιορντάνοφ και την επίθεση του Ράουβερντινκ ξέφυγε 24-20. Ο Πέτρλιν μείωσε και το σετ έκλεισε 25-21 με το σερβίς του Ιλιτς στο φιλέ.

Στο 3ο σετ ο Φοίνικας ξεκίνησε με μεγάλο ενθουσιασμό και προβάδισμα 5-2 που ξεσηκώνοντας τους φίλους του στο «Δημήτριος Βικέλας». Το σερβίς του Πετρέα έφερε την ισοφάριση 7-7 και το ματς στα ίσια. Εντυπωσιακός ο Φοίνικας με αιχμή τον πολύ καλό Γιορντάνοφ προηγήθηκε 13-10 αλλά από εκεί και πέρα άρχισε η αντεπίιεση του Ολυμπιακού. Με σερί 3-0 από τον Αλεξίεφ ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 13-13. Με πίεση στο σερβίς και τους Ράουβερντινκ, Αλεξίεφ να ανεβάζουν στροφές και τον Πετρέα να κάνει τη διαφορά στο σερβίς ο Ολυμπιακός έχτισε τη διαφορά και πήρε τη νίκη.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στους «ερυθρόλευκους» αγωνίζονται οι Εβρίτες Ανδρεάδης, Τσέλιος και Δαρίδης.

Διαιτητές: Παπαδογούλας – Ονόπας