Pregame: Με στόχο την διατήρηση των σκήπτρων ο Άρης Αβάτου, θέλει το 10ο ο Ορφέας Ξάνθης! 18 tips για τον 40ο τελικό Κυπέλλου ΕΠΣ Ξάνθης

Έφτασε η μέρα του 40ου τελικού Κυπέλλου ερασιτεχνών Ξάνθης, σε έναν απο τους πιο αμφίρροπους και  τελικούς που αναμένεται με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον μια και θα βρεθούν αντιμέτωπες οι δύο καλύτερες ομάδες αυτή την στιγμή στο ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο της Ξάνθης, άλλωστε Ορφέας Ξάνθης και Άρης Αβάτου εκπροσωπούν το ξανθιώτικο ποδόσφαιρο στην τρίτη τη τάξει Εθνική κατηγορία του Ελληνικού ποδοσφαίρου.

Πάμε όμως να δούμε 18 ενδιαφέροντα στοιχεία απο τον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου Ερασιτεχνών Ξάνθης(17:00, LIVE Sportsaddict) που θα γίνει στο γήπεδο του ΑΟΞ. Για τον μεγάλο τελικό θα έχετε ζωντανή και πληρέστατη ενημέρωση φυσικά απο το Sportsaddict, τόσο κατά την διάρκεια του όσο και αμέσως μετά το τέλος του αγώνα.

1) Επετειακός ο φετινός τελικός του Κυπέλλου, καθώς συμπληρώνεται 40 διοργανώσεις, απο τον πρώτο τίτλο που δόθηκε στην Ασπίδα Ξάνθης το 1979 με το ιστορικό σωματείο της πόλης να κερδίζει την Θράκη Συδινής.

2) Συνολικά το Κύπελλο έχουν κατακτήσει 18 ομάδες, απο τις οποίες 8 προέρχονται απο τον Δήμο Ξάνθης, 3 απο τον Δήμο Τοπείρου, 1 απο τον Δήμο Μύκης και 6 απο τον Δήμο Αβδήρων.

3) Η ομάδα του Άρη Αβάτου που είναι η κάτοχος του τίτλου αναζητά στον δεύτερο τελικό της ιστορίας της το δεύτερο διαδοχικό τρόπαιο, ενώ ο Ορφέας Ξάνθης αγωνίζεται στον 14ο τελικό της ιστορίας του αναζητώντας το 10ο τρόπαιο του συγκεκριμένου θεσμού για την μεγάλη τροπαιοθήκη του.

4) Ο Ορφέας Ξάνθης άλλωστε είναι ο πολυνίκης του θεσμού με 9 κατακτήσεις όλες απο το 1998 και έπειτα. Ακολουθούν στα 7 η Ασπίδα Ξάνθης ενώ απο 3 έχουν Δόξα Ξάνθης και Β’ 52 Γενησέας

5) Ο Ορφέας άλλωστε είναι και η πρώτη ομάδα σε συμμετοχές σε μεγάλο τελικό, καθώς αυτός είναι ο 14ος όπως προαναφέραμε. Ακολουθεί με παρουσία σε 10 τελικούς η Ασπίδα Ξάνθης ενώ στην τρίτη θέση  είναι η Αναγέννηση Θαλασσιάς με παρουσία σε 5 τελικούς Κυπέλλου.

6) Θυμηθείτε ΕΔΩ τα γκολ που έκριναν τον περσινό τελικό μεταξύ Άρη Αβάτου και Αναγέννηση Θαλασσιάς

7) Πάμε όμως και σε μερικά ενδιαφέροντα για το ματς. Η είσοδος στο γήπεδο του ΑΟΞ θα είναι δωρεάν για Γυναίκες και παιδιά, ενώ θα υπάρχει γενική είσοδος με τη συμβολική τιμή των 5 ευρώ.

8)  Η πορεία του Ορφέα Ξάνθης προς τον 14ο τελικό Κυπέλλου ΕΠΣ Ξάνθης της ιστορίας του!

9)  Η πορεία του Άρη Αβάτου προς τον τελικό του Κυπέλλου ΕΠΣ Ξάνθης με στόχο το repeat!

10) Κοινή επιλογή των δύο φιναλίστ είναι ο διαιτητής του μεγάλου τελικού, με τον Χρήστο Τζεβελεκίδη να ετοιμάζει για το μεγαλύτερο ματς της καριέρας του. Δείτε ΕΔΩ την διαιτητική τετράδα του μεγάλου τελικού

11) Με μια απουσία θα παραταχθεί στον μεγάλο τελικό ο Ορφέας Ξάνθης

12) Πάνοπλος, αν και υπάρχει μια εκκρεμότητα, θα παραταχθεί στον τελικό ο κάτοχος του τίτλου  Άρης Αβάτου.

13) Διαβάστε της δηλώσεις των αρχηγών των δύο ομάδων για την μεγάλη γιορτή, ΕΔΩ του Βασίλη Καραγκιόζη απο την πλευρά του Ορφέα Ξάνθης, και ΕΔΩ του γκολκίπερ του Άρη Αβάτου Δημήτρη Αμουτζάκη

14) Πριν την έναρξη του αγώνα θα υπάρξει χορευτικό πρόγραμμα από την σχολή χορού STEP UP ενώ στο ημίχρονο θα χορέψει ο Πολιτιστικός Σύλλογος Αβάτου.

15) Στο ημίχρονο οι ομάδες θα βραβεύσουν ανθρώπους που έχουν αφήσει το δικό τους στίγμα. Με την ομάδα του Ορφέα να επιλέγει να μην κάνει κάποια βράβευση εν αντιθέσει με την ομάδα του Αβάτου που θα τιμήσει τον Δήμαρχο Τοπείρου και  βετεράνο ποδοσφαιριστή και προπονητή Θωμά Μίχογλου, τον Δημοτικό Σύμβουλο Τοπείρου Θανάση Λουκμακιά που έχει επίσης μεγάλη προσφορά στον σύλλογο ενώ επίσης θα τιμηθεί και ο βετεράνος ποδοσφαιριστής Κώστας Μπάτζιος που απο το καλοκαίρι είναι μέλος της διοίκησης του συλλόγου.

16) Όπως αναφέραμε αρχικά αυτός είναι ο 40ος τελικός Κυπέλλου ΕΠΣ Ξάνθης, και για αυτό το λόγο το μέλος της Διοίκησης της ΕΠΣ Ξάνθης Αντώνης Κουτσουρλής που εκτελεί χρέη διοργανωτή του μεγάλου αυτού παιχνιδιού έχει βάλει τα δυνατά του ώστε οργανωτικά να είναι ένας απο τους καλύτερους τελικούς στην ιστορία του θεσμού.

17) Πάμε όμως να δούμε ποιοι είναι πιο αναλυτικά οι κάτοχοι του τίτλου ανά χρονιές:

9 κατακτήσεις:

Ορφέας Puma Ξάνθης: 1998, 1999, 2003, 2004, 2007, 2009, 2010, 2011, 2012.

7 κατακτήσεις:

Ασπίδα Ξάνθης: 1979, 1980, 1981, 1982,1989, 1992, 2002.

3 κατακτήσεις:

Β52’ Γενισέας: 1993, 1994, 1996.

Δόξα Ξάνθης: 2000, 2001, 2005.

2 κατακτήσεις:

Ατρόμητος Χρύσας: 1984, 1986.

Ελπίδα Γενισέας: 1987, 1991.

Π. Μελάς Κουτσού: 2013, 2014.

1 κατάκτηση:

Ερμής Μάνδρας (1983), Κεραυνός Λευκόπετρας (1985), Κεσσάνη Ερασμίου (1988), Ερασιτέχνες Α.Ο.Ξ. (1990), Δημόκριτος Αβδήρων (1995), Α.ΠΟ. Ξάνθης (1997), Εχίνος Σπορ (2006), ΑΟ Βιστωνίδας (2008), Ηρακλής Ν. Ζυγού (2015), Αναγέννηση Θαλασσιάς (2016), Άρης Αβάτου(2017)

18) Δείτε αναλυτικά όλους τους τελικούς Κυπέλλου ΕΠΣ Ξάνθης:

1978/79: Ασπίδα Ξάνθης – Θράκη Συδινής 4-2

1979/80: Ασπίδα Ξάνθης – Απόλλων Πολυσίτου 3-0

1980/81: Ασπίδα Ξάνθης – Αετός Τοξοτών 3-1

1981/82: Ασπίδα Ξάνθης – Ερμής Μάνδρας 2-1

1982/83: Ερμής Μάνδρας – Ασπίδα Ξάνθης 3-1 παρ. (1-1 κ.δ.)

1983/84: Ατρόμητος Χρύσας – Κεραυνός Λευκόπετρας 1-0

1984/85: Κεραυνός Λευκόπετρας – Ελπίδα Γενισέας 2-1

1985/86: Ατρόμητος Χρύσας – Ασπίδα Ξάνθης 4-2 πεν. (3-3 κ.δ./παρ.)

1986/87: Ελπίδα Γενισέας – Εθνικός Ολβίου 3-1

1987/88: Κεσσάνη Ερασμίου – Δόξα Σταυρούπολης 1-0

1988/89: Ασπίδα Ξάνθης – Κεσσάνη Ερασμίου 1955 3-1

1989/90: Α.Ο. Ξάνθη Ερασιτέχνες – Παύλος Μελάς Κουτσού 1-0

1990/91: Ελπίδα Γενισέας – Ασπίδα Πηγαδίων 4-1

1991/92: Ασπίδα Ξάνθης – Άτλας Σελίνου 6-1

1992/93: Β’ 52 Γενισέας – Διαγόρας Ν. Κεσσάνης 4-1

1993/94: Β’ 52 Γενισέας – Ορφέας Ξάνθης 2-0

1994/95: Δημόκριτος Αβδήρων – Θράκη Συδινής 1-0

1995/96: Β’ 52 Γενισέας – Α.Π.Ο.Ξ. Ξάνθη 3-2

1996/97: Α.Π.Ο.Ξ. Ξάνθη – Β’ 52 Γενισέας 6-0

1997/98: Ορφέας Puma Ξάνθης – Α.Ε.Κ. Διομήδειας 3-1

1998/99: Ορφέας Puma Ξάνθης – Α.Π.Ο.Ξ. Ξάνθη 5-0

1999/00: Δόξα Ξάνθης – Αναγέννηση Θαλασσιάς 2-1 παρ. (0-0 κ.δ.)

2000/01: Δόξα Ξάνθης – Ορφέας Puma Ξάνθης 1-0

2001/02: Ασπίδα Ξάνθης – Δόξα Ξάνθης 1-0

2002/03: Ορφέας Puma Ξάνθης – Κοτύλη 2-1

2003/04: Ορφέας Puma Ξάνθης – Ασπίδα Ξάνθης 4-2 πεν. (1-1 κ.δ./παρ.)

2004/05: Δόξα Ξάνθης – Απόλλων Διομήδειας 3-2

2005/06: Εχίνος Σπορ – Αναγέννηση Θαλασσιάς 2-0 παρ. (0-0 κ.δ.)

2006/07: Ορφέας Puma Ξάνθης – Εχίνος Σπορ 1-0 παρ. (0-0 κ.δ.)

2007/08: Α.Ο. Βιστονίδας – Ασπίδα Ξάνθης 3-1 πεν. (1-1 κ.δ./παρ.)

2008/09: Ορφέας Puma Ξάνθης – Α.Ο. Βιστονίδας 5-3 πεν. (1-1 κ.δ./παρ.)

2009/10: Ορφέας Puma Ξάνθης – Εχίνος Σπορ 2-1

2010/11: Ορφέας Puma Ξάνθης – Ατρόμητος Χρύσας 4-0

2011/12: Ορφέας Puma Ξάνθης – Άρης Πετεινού 3-1

2012/13: Π. Μελάς Κουτσού – Αναγέννηση Θαλασσιάς 1-0

2013/14: Π. Μελάς Κουτσού – Αστέρας Μαγικού 4-2 πεν. (1-1κ.δ.,2-2 παρ.)

2014/15: Ηρακλής Ν. Ζυγού – Ορφέας Puma Ξάνθης 5-4 πεν. (0-0 κ.δ., παρ.)

2015/16: Αναγέννηση Θαλασσιάς – Π. Μελάς Κουτσού 2-0

2016/17: Αναγέννηση Θαλασσιάς – Άρης Αβάτου (;/;)

 

Share it