Ήττα απ’ τον Ηρακλή Χαλκίδας και οριστικά στα play out ο Εθνικός

Στα play out θα παλέψει τελικά για την παραμονή του στη Volley League ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης.

Οι Εβρίτες ήθελαν τη νίκη σήμερα για να διατηρήσουν τις μαθηματικές τους ελπίδες για αποφυγή των τα play out, αλλά κάτι τέτοιο δεν έγινε. Οι παίκτες του Σάκη Μουστακίδη δεν μπόρεσαν να πάρουν ούτε ένα σετ από την ομάδα της Εύβοιας η οποία επικράτησε 3-0 στο κλειστό «Μιχάλης Παρασκευόπουλος».

Σε ένα από τα πλέον κρίσιμα παιχνίδια, που είχε χαρακτηριστεί «τελικός» , ο Εθνικός αποδείχθηκε κατώτερος των περιστάσεων. Άπαντες βρέθηκαν σε κακή ημέρα, από τον … πάγκο μέχρι και όσους αγωνίστηκα. Δύσκολα ξεχώριζε κάποιος, με αποτέλεσα να γίνουν εύκολη λεία για την ομάδα του Σπύρου Γκολίτση που αγωνίστηκε με περισσότερο πάθος και ψυχή φια να πάρει το αποτέλεσμα που ήθελε.

Οι γηπεδούχοι ήταν νωχελικοί , χωρίς ψυχολογία, χωρίς διάθεση και πίστη για τη νίκη. Και αυτό φαινόταν ακόμη και όταν ροκάνιζαν τις εις βάρος τους διαφορές. Και βέβαια με τέτοιες εμφανίσεις, η παραμονή μοιάζει ανέφικτη ακόμη και στην ψυχοφθόρο διαδικασία των play out, εκεί που η μπάλα πραγματικά «καίει», εκεί που κάθε πόντος είναι και μια μάχη.

Η απογοήτευση ήταν διάχυτη τόσο στην ομάδα όσο και στον φίλαθλο κόσμο μετά τις εξέδρες και το μόνο που χρειάζεται είναι ένα ηλεκτροσόκ και μια αφύπνιση για να σωθεί η χρονιά. Ειδάλλως το πισωγύρισμα δεν αποφεύγεται . και θα ναι μεγάλο.

Ο αγώνας

O Hρακλής Χαλκίδας επέβαλε τον ρυθμό του με το ξεκίνημα του αγώνα χάρις τα σερβίς των Γκελίνσκι, Πεντράο και ξέφυγε 5-1. Αν και ο Εθνικός κατάφερε να ισοφαρίσει 9-9 με τον Παγιάν ο Ηρακλής απάντησε με σερί 4-0 πάλι από το σερβίς του Πεντράο που έπαιζε κυριολεκτικά μόνος του. Ο «γηραιός» ξέφυγε 13-9 και διατήρησε τη διαφορά ασφαλείας μέχρι το τέλος του σετ το οποίο και έκλεισε με επίθεση του Κολτσιάκη.

Ιδια εικόνα και στο 2ο σετ αλλά αυτή τη φορά ήταν το σερβίς του Χαραλαμπίδη που έδωσε προβάδισμα 4-0. Δύο άσσοι και μία επίθεση του Κολτσιάκη άνοιξαν την διαφορά στο 9-3, αλλά ο Εθνικός πάλι μάζεψε τη διαφορά με Παγιάν, Βελίτσκοβιτς και ωραίες άμυνες. Οι ακρίτες ισοφάρισαν 15-15 αλλά το μπλοκ του Πεντράο και το πέρασμα του Γκελίνσκι μετά από φάση διαρκείας έδωσαν πάλι προβάδισμα στον Ηρακλή 17-15. Ακολούθησαν σκληρές μονομαχίες στο φιλέ αλλά χωρίς να γίνουν λάθη από τους φιλοξενούμενους που με νύχια και με δόντια κράτησαν το προβάδισμα. Μάλιστα με επιθέσεις Γκόμεζ, Χαραλαμπίδη έκαναν το 24-21. Ο Χριστόφας με επίθεση και ο Μέγια με μπλοκ μείωσαν 24-23 για τον Εθνικό αλλά ο Γκόμεζ έκανε το 25-23 και το 2-0 σετ.

Με αιχμή τον Πεντράο και πάντα με πιεστικό σερβίς ο Ηρακλής μπήκε πάλι δυνατά, ενώ τα δύο μπλοκ από Γκόμεζ και Χαραλαμπίδη αλλά και ωραία επίθεση του τελευταίου σε κόντρα επίθεση άνοιξε τη διαφορά στο 10-5. Ο Εθνικός μείωσε 12-9 με επίθεση Βελίτσκοβιτς και μπλοκ του Μέγια αλλά διαδοχικά μπλοκ και ρεσιτάλ του Πεντράο στο σερβίς που πήρε και δύο άσσους έκανε σερί 5-0 εκτοξεύοντας τη διαφορά στο 19-10. Κάπου εκεί κρίθηκε και ο αγώνας ο οποίος έκλεισε με το χαμένο σερβίς του Κασαμπαλή.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Ιωαννίδης.

Διακύμανση:
1ο σετ: 6-8, 12-16, 17-21, 20-25
2ο σετ: 3-8, 15-16, 19-21, 23-25
3ο σετ: 4-8, 10-16, 11-21, 14-25

*Οι πόντοι του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 0 άσσους, 35 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 8 άσσους, 43 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 12 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (20-25, 23-25, 14-25) σε 77′

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ. (Μουστακίδης): Παγιάν 9 (9/23 επ.), Χαριτωνίδης 1 (μπλοκ), Βελίτσκοβιτς 11 (11/21 επ., 76% υπ. – 52% άριστες), Μέγια 8 (7/10 επ., 1 μπλοκ), Χριστόφας 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 5 (5/11 επ., 70% υπ. – 50% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 76% υπ. – 59% άριστες), Χαραλαμπίδης 1 (1/2 επ.), Χατζόπουλος, Βλαχόπουλος, Κασαμπαλής.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Χαραλαμπίδης 10 (7/13 επ., 3 μπλοκ), Κολτσιάκης 8 (6/12 επ., 2 άσσοι, 90% υπ. – 60% άριστες), Δεληπρίμης 8 (8/18 επ., 68% υπ. – 39% άριστες), Γκόμεζ 13 (12/20 επ., 1 μπλοκ), Γκελίνσκι 5 (3/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πεντράο 19 (7/12 επ., 5 άσσοι, 7 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 100% υπ. – 67% άριστες), Αμαριανάκης, Αδάμ, Τσολάκος.